Ministarstvo financija pripremilo je Konačni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju koji će nakon što ga usvoji Vlada biti upućen na donošenje u Sabor - izvijestilo je Ministarstvo na svojim stranicama.
Istaknuli su kako prijedloge Hrvatske udruge banaka za poboljšanje najugroženije kategorije dužnika nisu prihvatili, te da su ostali pri svom prijedlogu 'kao povoljnijem i pravednijem za dužnike s obzirom da će koristi biti proporcionalne pretrpljenoj šteti'.
Izmjene sprečavaju daljnja nepoštivanja Zakona
Iz Ministarstva su komentirali i tvrdnju HUB-a kako novi Zakon pozitivno diskriminira potrošače koji su zaduženi u švicarskom franku.
- Dovoljno je reći da većina dužnika iz ove kategorije, nakon više od 6 godina otplate kredita ima preostale kunske glavnice veće nego na početku otplate kredita - poručili su iz Ministarstva i istaknuli da su Izmjenama i dopunama Zakona sprečavaju daljnja nepoštivanja Zakona o obveznim odnosima. Objasnili su kako će se u svim ugovorima o kreditima morati striktno definirati promjenjivi parametri.
Ravnomjerno će se podijeliti rizik koji je dosad snosio samo dužnik
Potencijalna promjena kamatne stope biti će ovisna isključivo o promjenjivosti parametra neovisno o volji bilo koje strane.
Iz Ministarstva su naveli kako kod onih kredita kod koji se vrijednost strane valute u odnosu na domaću poveća za više od 20 posto, fiksna marža neće smjeti biti veća od razlike početne kamatne stope i početnog promjenjivog parametra.
Tvrde da će se na ovaj način pridonijeti pravednoj i ravnomjernoj podjeli tržišnog rizika između dužnika i vjerovnika, dok je do sada teret rizika snosio samo dužnik.
'Banke nisu ostvarili milijarde profita'
Podsjetimo, Hrvatska udruga banaka i Hrvatska narodna banka iznijele su kritike na račun Zakona o potrošačkom kreditiranju i poručili kako je riječ o nepoštivanju trodiobe vlasti i diskriminaciji korisnika koji imaju kredite u drugim valutama.
Naglasili su kako je neistina da su banke ostvarile milijarde profita zahvaljujući navodno nezakonito povećanim kamatama. Mišljenja su kako se dovoljno puta ponovljene laži počinje tretirati kao činjenice pa je možda i Ministarstvo financija prihvatilo sličnu retoriku.
'Poduzeli smo korake da dužnicima olakšamo situaciju'
Iz HUB-a su poručili i kako su poduzeli barem pet vrlo konkretnih poteza kako bi olakšali situaciju dužnicima u švicarskim francima, a to su produženje roka otplate kredita, otplata umanjenog iznosa glavnice (do 50%) u idućih 5 godina, odgođeno potraživanje uz fiksiranje tečaja CHF-a na 5,8 HRK za 1 CHF u idućih 5 godina, odgoda otplate kredita (tzv. moratorij) na 6 mjeseci u slučaju gubitka prihoda ili smanjenih prihoda, a neki su klijenti iskoristili i mogućnost konverzije valute u euro.