Ovaj dio branitelja nije me zaslužio, poručio je ministar branitelja Predrag Fred Matić, s druženja s aktivnim korisnicima Twittera u Banskim dvorima. Jedno od pitanja koje su mu postavili bilo je je li mu žao što je ministar. Ovaj posao, kaže, da se vrati tri godine unatrag ne bi prihvatio.
- Kad sam nekidan dijelio stanove braniteljima, prilazili su mi i govorili da izdržim. To je ta tiha većina. Više ja dobijem SMS-ova i e-mailova podrške nego li je njih dolje u šatoru. Oni su glasna, ponekad militantna i agresivna skupina, pa se dobije dojam da ih je puno više - rekao je ministar, koji je ponovio kako inzistira na dijalogu.
- Dijalogu nema alternative - rekao je dodavši kako Ministarstvo ima dobrih primjera u kojima je dijalog pobijedio.
Odgovorio je i na pitanje imaju li prosvjednici drugačiji tretman u odnosu na ostale građane. Uočava kako taj mali broj branitelja zloupotrebljava činjenicu da su posebna skupina društva.
- To je manji broj branitelja, koji je politički izmanipuliran. Zašto druge institucije ne rade, treba pitati njih - kaže ministar.
Prosvjed politički motiviran
Na pitanje je li MUP ta institucija koja nije reagirala, odgovorio je:
- MUP je svakodnevno nazočan. Tu su i dečki koji, nakon učestalih prijetnji, prate mene i moje kolege. Ako aludirate na to je li MUP trebao prekinuti prosvjed, to nije moj problem. Branitelji su se borili za to da svatko ima pravo prosvjedovati u demokratskim okvirima - kaže ministar te dodaje kako je i Grad Zagreb važna institucija u ovoj situaciji.
Na pitanje tko stoji iza branitelja, rekao je kako je prosvjed politički motiviran.
- Vrlo je čudno da prosvjed počinje uhićenjem Milana Bandića, da se nastavlja kroz predizbornu predsjedničku kampanju. Imam informaciju da sada traže razlog da otiđu - otkrio je Matić.
'Organizatori prosvjeda su perfidni'
Twitteraši su ga pitali očekuje li probleme u suradnji s Bandićem.
- Netko je rekao da su Bandićeve riječi da prosvjedncima ne smije nedostajati ni ptičjeg mlijeka - prisjetio se ministar te dodao kako bi im možda mogao osigurati zahode, koje im je Ministarstvo prestalo plaćati. Pitanje je bilo i dokad će im plaćati struju.
- To su nas pitali i za zahode i za kuću u Zaprešiću. Pokušavamo razumom, jer je riječ o specifičnoj skupini. Ne želimo lomiti preko koljena. I ta struja će doći na red. Pokazujemo strpljenje - zaključio je.
Kaže kako su organizatori prosvjeda perfidni do neslućenih visina s obzirom da su u prvi red stavili invalide prve skupine.
- I policajci su rekli da bi to razriješili. No, vrlo je neugodno ljude u kolicima ubacivati u maricu - govori. Dodaje kako se Klemm u šatoru pojavi četiri, pet puta dnevno, svaki put u drugoj garderobi, dok Glogoški spava negdje drugdje.
'Branitelji su izmanipulirani'
- Oni jadnici, ružno je tako reći, ali oni izmanipulirani, koji ondje spavaju, kad ih pitate zašto su tu, upućuju na Klemma i Glogoškog - primijetio je Matić.
Dokad će trajati prosvjed?
- Što se mene tiče, može i do sudnjeg dana. Treba to pitati one koji organiziraju, koji ih potiču. Prosvjed je neartikuliran, zahtjevi su nejasni, kad bi se ispunili, postavili bi druge - drži ministar te dodaje kako niti nakon šest mjeseci ne razumije što branitelji traže.
'Uvjeren sam da dobro radim svoj posao'
Matiću zašto ne podneseš ostavku?
- Duboko sam uvjeren da radim dobar posao. Mislim da sam jedan od uspješnijih ministara u ovoj Vladi. Demokracija se ne događa na ulici, nego na izborima. Ako bih ja dao ostavku zbog šatora, tko kaže da se neće preseliti pred Ministarstvo zdravlja, pa pred Ministarstvo poljoprivrede? Možda je to jeftinije od izbora koje imamo svake četiri godine - zaključuje.
Kaže kako je o ovom problemu više puta razgovarao s premijerom Zoranom Milanovićem te se osvrnuo na jedan od zahtjeva prosvjednika da on dođe u šator.
- Vidjeli ste kako su se odnosili prema Josipoviću i Leki. To su ljudi koji žele poniziti hrvatske državne dužnosnike. Mog pomoćnika Bojana su i fizički napali. Ništa se sa Zoranom ne bi dogodilo, osim što bi ga pokušali poniziti - smatra ministar te odgovara i na pitanje ima li ova Vlada koristi od šatora.
'Vidjet ćemo tko izvlači političke poene'
- Tko iz toga izvlači političke poene, to ćemo vidjeti. Vjerojatno će se analizirati. To je kao u ratu. Imate tehničkog pobjednika, a ustvari su svi gubitnici - kaže Matić.
Podsjetio je kako je s vođama prosvjednika imao privatne kontakte, ali su prekinuti prije dva mjeseca.
- I neće ih više biti. Mogu razgovarati samo službeno u prostorijama Ministarstva branitelja - naglasio je.
Želi da branitelji budu moralna vertikala
Želi, kaže, da branitelji budu moralna vertikala, jednaki, a ne jednakiji.
- U tri i pol godine radio sam sve u skladu sa zakonom, a u Vladi se borim za ljude koje zastupam. Vidjeli ste da je jedino moje ministarstvo dobilo povećanje proračunskih sredstava. Pravo je usklađeno sa zakonom. Sve ostalo su privilegije koje kod mene ne prolaze. Ne smijemo biti iznad drugih kategorija društva. Borili smo se za druge, ne za sebe. Ovaj dio branitelja pokazuje da im nije bitno ništa, osim materijalnih probitaka - zaključio je.
Osvrnuo se i na registar branitelja. To je, kaže, najčasniji popis koji je Hrvatska dobila. Osvrnuo je na nedavnu podjelu stanova braniteljima u zagrebačkim Vrbanima, kao pozitivnu posljedicu registra. Ipak, naglasio je kako to nije jedini njegov uspjeh.
'Sve točke Plana 21 smo ispunili'
- S obzirom na rezultate, usudim se reći da smo najbolje ministarstvo. Sve točke iz famoznog Plana 21 smo ispunili - rekao je Matić.
Jedno od pitanja bilo je: Gdje si bio '91? Kako zaštititi atmosferu straha koja se stvara s tim pitanjem?
- To pitanje je toliko ofucano da je narodu postalo odbojno. Svi smo bili negdje. Netko tko se tada nije ni rodio stradao je zbog takvih pitanja. Svatko je imao pravo biti gdje je htio - kaže ministar te ne isključuje mogućnost pitanja: Gdje si bio kad se postavljao šator?
Osvrnuo se i na 20. godišnjicu Bljeska i Oluje.
- S obzirom da je izborna godina, više sam nego siguran da će i oko toga biti problema - kaže ministar, te dodaje kako je ministarstvo tehnički i financijski uključeno u organizaciju.
O puštanju Hadžića
Komentirao je i puštanje Hadžića na slobodu zbog zdravstvenog stanja te to usporedio sa slučajem Šešelj.
- Da, pogađa me to osobno. No, svi smo mi, kad se formirao Haški sud, potpisali da ćemo prihvaćati odluke. Teška srca je prihvaćam - zaključio je.
Odgovorio je i na pitanje s Twittera o tome kad će biti poznati rezultati stipendija iz Fonda. Objasnio je kako je problem u tome što se treba čekati skupština T-Com-a, koja je uvijek krajem travnja.
- Žao mi je zbog toga što djeca dobiju stipendije kad je školska godina već gotova - poručio je.