Za sve bolnice, škole, vrtiće i institucije osiguran je hrvatski plin po cijeni od 41 eura. Poznato je da smo Ini naložili da podigne proizvodnju plina. Za 7 kupaca postoje ugovori koji se ne mogu jednostrano raskinuti, da se ide u jednostrano raskidanje bila bi veća šteta nego korist i raskid bi značio tužbu, rekao je ministar gospodarstva Davor Filipović u razgovoru za medije.
Kazao je da će distributeri koji imaju gubitke moći od HEP-a kupit plin, a to će rezultirati da se do 31.3. nikome ne poveća cijena plina.
Razgovarao s Petrolom i Inom
- Kako ugovori budu završavali, tako će taj plin ići Ini - poručio je.
- Odluka će danas biti objavljena, a od sutra stupa na snagu. Svi će se moći javiti HEP-u da preuzmu te količine plina. Najvažnije je da hrvatski plin ide hrvatski institucijama - istaknuo je Filipović i dodao da se odluka odnosi i na fakultete.
Razgovarao je s Petrolom i Inom. Navodi da su govorili o trenutnim cijenama dizela i benzina.
- Svjesni su predstavnici naftne industrije da su cijene visoke. Razgovarali smo o nekim perspektivama što i kako dalje. Nikome iz industrije nije drago što ograničavamo cijene, ali to činimo da pomognemo građanima i gospodarstvu, i oni su toga svjesni - rekao je ministar.
O povratku Ine drugom prilikom
Komentirao je što s cijenama plina za poduzetnike.
- Što se tiče cijena plina, čekamo europsko rješenje. Zadnjih dana je cijena plina na svjetskim burzama pala pa se možda dogodi neki pomak jer su sva skladišta u Europi puna. Glavni problem su špekulanti. Europa plaća cijenu plina kao da je nestašica plina, a nestašice nema, plina je dovoljno na tržištu. Nadamo se da će se situacija stabilizirati - rekao je ministar.
Na pitanje o povratu Ine u hrvatske ruke, ministar je poručio da će o tome svi biti pravovremeno obaviješteni.
Osvrnuo se i na sastanke s predstavnicima MOL-a oko afere u Ini i promjeni načina upravljanja. “Da je išta ovo valjalo, ovo se ne bi dogodilo. Jasno je da se mora mijenjati. Ina i MOL su pretrpjeli veliku reputacijsku štetu.”