Naime, na sjednici Vlade na kojoj se glasalo o imenovanju Sprčića članom Uprave HEP-a, Ćorić se nije izuzeo. Kako su Povjerenstvu potvrdili iz Vlade, Ćorić je na sjednici bio i glasao.
- Na sjednici se o kadrovskom pitanjima glasalo o svim točkama u cjelini, a ne o svakoj pojedinačno - pojasnili su iz Vlade.
Pogledajte video:
Povjerenstvo ocjenjuje da je Ćorić povrijedio načela savjesnosti i transparentnosti.
- Iz dokumentacije je utvrđeno kako se zaista radi o kumskoj povezanosti. U takvoj situaciji se dužnosnik treba izuzeti iz odlučivanja. Ćorić je povrijedio načela savjesnosti i nepristranosti. Ako je već na sjednici bio taj nespretni način odlučivanja o svim točkama u cjelini, onda se trebao izuzeti iz odlučivanja o cijeloj toj točki. Zato je preporuka da je bolje glasovati o svakoj točki pojedinačno, da se osoba može iz te pojedine točke izuzeti - istaknuli su iz Povjerenstva.
Povjerenstvu je prijava došla i protiv premijera Andreja Plenkovića zbog imenovanja Frane Barbarića predsjednikom Uprave HEP-a.
U prijavi se navodi kako Barbarić ne ispunjava kriterije natječaja, ali ga je Plenković imenovao predsjednikom Uprave jer su stranački prijatelji s Hvara.
- Povjerenstvo nije ovlašteno utvrđivati eventualna imenovanja vezana za stranačke pripadnosti već Povjerenstvo treba utvrđivati osobne povezanosti. Tu nije došlo do povrede načela o sukobu interesa - istaknuli su iz Povjerenstva.
Povjerenstvo, nadalje, neće pokrenuti postupak protiv predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović zbog počasnog članstva u Hrvatskom autoklubu, koje donosi besplatno doživotno članstvo i besplatne usluge.
Povjerenstvo je od HAK-a dobilo informaciju da predsjednica nije ni preuzela karticu, te pogodnosti nije ni konzumirala, stoga Povjerenstvo nije imalo razloga pokrenuti postupak protiv nje.
Povjerenstvo je kaznilo s 2000 kuna ministra rada Josipa Aladrovića zato što u imovinskoj kartici nije upisao suprugin auto.