Nakon što je Hrvatska komora medicinskih sestara reagirala je na izjavu ministra zdravstva Vilija Beroša, izrečenu 28. travnja kako “u ustanovama socijalne skrbi nema zaposlenih zdravstvenih djelatnika”, oglasilo se i Ministarstvo.
Priopćenje donosimo u cijelosti.
Ministarstvo zdravstva i ministar Vili Beroš ovim putem pohvaljuju napore i trud svih zdravstvenih radnika koji naporno rade na očuvanju zdravlja svih nas.
Cijeli zdravstveni sustav zaslužuje pohvalu i podršku.
Nadalje, pohvaljujemo sve djelatnike u domovima, što uključuje zdravstvene radnike koji tamo rade.
Naime, u ustanovama socijalne skrbi odnosno ustanovama koje pružaju skrb starijim i teško bolesnim osobama aktivnosti koje obuhvaćaju brigu o zdravlju, njegu i fizikalnu terapiju pružaju stručni radnici, odnosno zdravstveni radnici koji udovoljavaju uvjetima iz članka 194. Pravilnika o minimalnim uvjetima za pružanje socijalnih usluga ( '' Narodne novine '' 40/14 i 66/15 ) a to su: Glavna medicinska sestra - završen stručni studij sestrinstva, medicinska sestra - završeno srednjoškolsko obrazovanje za medicinsku sestru/tehničara i fizioterapeuti - završeno srednjoškolsko obrazovanje za fizioterapeutskog tehničara.
Sukladno članku 15. Zakona o sestrinstvu ( '' Narodne novine'' 121/03,117/08, 57/11) i članka 15. Zakona o fizioterapeutskoj djelatnosti ( '' Narodne novine '' 120/08 ) pravo na samostalan rad imaju ukoliko im je nadležna Komora ( za medicinske sestre Hrvatska komora medicinskih sestara, a za fizioterapeute Hrvatska komora fizioterapeuta) izdala odobrenje za samostalan rad.
Kad je u pitanju provođenje nadzora, sukladno članku 220. stavku 3. Zakona o socijalnoj skrbi („NN“ 157/13, 152/14, 99/15, 52/16, 16/17, 130/17, 98/19) nadzor koji se odnosi na stručni rad zdravstvenih radnika u djelatnosti socijalne skrbi provode nadležne komore.
Ali ako govorimo o radu i djelovanju, zdravstveni radnici u ustanovama socijalne skrbi rade vrijedan posao, uz ostale radnike u tim ustanovama koji svi skupa zaslužuju pohvalu u vrijeme ove zaraze kad su posebno pogođene osobe starije životne dobi i ugrožene skupine.
Samo zajedničkim naporima možemo biti uspješni i sada na silaznoj krivulji, jednako kao što smo skupa bili uspješni dok smo uzlaznu krivulju epidemije stavljali pod kontrolu i smanjivali rast.