Dodik je nezadovoljan činjenicom da su zapadni diplomati bez lokalnih političara posjetili Donju Gradinu, mjesto pogubljenja najvećeg broja ubijenih jasenovačkih logoraša.
U skupini od petnaest diplomata bili su veleposlanici SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Italije, Nizozemske te Slovenije a oni su položili vijence na spomen obilježje ubijenim zatočenicima ustaškog logora u kojemu je likvidirano više od 80 tisuća osoba, pretežito Srba, Židova i Roma te Hrvata antifašista.
Dodik, koji organizira entitetsku komemoraciju jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini 23. travnja, sada tvrdi kako su zapadni diplomati namjerno izbjegli sudjelovati u tim njegovim planovima.
Kaže kako to doživljava kao nepoštovanje žrtava i njihovih potomaka jer je, po njegovu sudu, "legalna" jedino komemoracija najavljena za nedjelju a to što su zapadni veleposlanici donijeli vijence "u tajnosti i tišini" smatra ravnim skrivanju zločina.
"Ako su željeli izbjeći taj dan legalnu i legitimnu vlast u Republici Srpskoj mogli su to učiniti lako, nitko se ne bi otimao da ih pozdravi", kazao je Dodik koji već mjesecima optužuje američkog i britanskog veleposlanika Michaela Murphyja i Juliana Rileyja za vođenje protusrpske politike.
Ranije ovog mjeseca na njegov je zahtjev vlada RS naložila svim dužnosnicima iz reda bosanskih Ssrba da prekinu kontakte s veleposlanicima SAD i Velike Britanije.