Saborska oporba predvođena SDP-om, ali i HSLS-ov Ivan Čehok napustili su sabornicu prije izglasavanja Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji i tako srušili kvorum. Glasovanje o samom zakonu tako je odgođeno. Ipak ranije je vladajuća većina odbila amandmane oporbe koja je tražila da se dopusti zamrzavanje zametaka, ali i da se postupku mogu podvrgnuti i izvanbračni, a ne samo bračni partneri. Nije im prošao ni amandman kojim su tražili ukidanje odredbe da dijete začeto umjetnom oplodnjom, sa 18 godina, ima pravo saznati tko mu je biološki roditelj. SDP-ova Milanka Opačić najavila je da će njezina stranka, izglasa li se zakon, predložiti da se taj dan proglasi Danom borbe protiv neplodnosti pod parolom 'Kada srce kaže dijete, Vlada kaže ne'.
-Vi svjesno onemogućavate ženama sve ono što je u medicinskoj struci moguće i vraćate nas nekoliko desetljeća unatrag. Izravno radite protiv većeg broja djece u Hrvatskoj, odakle Vam pravo da se odreknete hrvatske budućnosti - poručila je Opačić ministru zdravstva. Oporba smatra da je zakon štetan za pacijente i da se njime ide protiv nataliteta.
- Nedopustivo je u 21. stoljeću da sa zdravstvenom iskaznicom u jednoj ruci i vjenčanim listom u drugoj ostvaruje pravo na zdravstvenu uslugu - poručio je ministru Antun Korošec (HSLS). Zakon o umjetnoj oplodnji omogućuje samo zamrzavanje muških i ženskih spolnih stanica, a novost je da će HZZO umjesto tri plaćati šest postupaka medicinski potpomognute oplodnje. Ne ograničava se ni dob do koje se žena može podvrgnuti postupku.