Više od 6.65 milijuna Amerikanaca se prošli tjedan prijavilo na burzu, a ostali su bez posla zbog epidemije korona virusa. Ova je brojka samo još jedan pokazatelj razornog ekonomskog utjecaja kojeg korona ima na američko gospodarstvo.
Tjedan dana ranije bez posla je ostalo 3.3 milijuna Amerikanca, čime je broj novih nezaposlenih građana u Americi u dva tjedan došao na skoro deset milijuna. Brojke su to koje se čak ne mogu mjeriti ni s krizom tijekom 'velike depresije' i svakako je srušen rekord najgoreg tjedna za nezaposlenost u američkoj povijesti, a to je 695,000 u jednom tjednu 1982. godine.
POGLEDAJTE VIDEO
Ovakav scenarij samo još više dovodi do izražaja ogromne razlike u plaćama po cijeloj Americi, piše Guardian.
- U milosti smo virusa. U dva tjedan nezaposlenost je narasla za 17 posto, a za afričko-američku populaciju u Americi brojke su još gore - rekao je William Rodgers, bivši glavni ekonomist ministarstva rada.
Najveće posljedice trpe zaposleni u trgovačkom sektoru, ugostiteljstvu, turizmu i putovanjima, kao i u sektoru zabave i rekreacije. Upravo iz tih sektora i dolazi najveći broj nezaposlenih u zadnja dva tjedna, a ta će se brojka još povećavati, jer su počela i velika otpuštanja u naftnoj industriji, nakon što su se strmoglavile cijene nafte.
General Electric jedna je od velikih kompanija koja masovno otpušta radnike, nakon što je cijela avionska industrija praktički prestala raditi.
Svih 50 američkih država prijavile su rast nezaposlenosti, a najveći rast bilježi Pennsylvania, potom Ohio, pa Massachusetts... Otkazi osim već u navedenim sektorima pljušte na sve strane i ekonomisti kažu da je ovoliki broj otkaza nezapamćena situacija.
U petak će se objaviti službeni podaci o broju nezaposlenih u mjesečnom izvješću i ovaj ožujak će biti prvi mjesec u zadnjih devet godina u Americi u kojem je rastao broj nezaposlenih.
Posebno će biti pogođene države i gradovi koji ovise o jednom sektoru, poput Louisiane, kojoj prihodi ovise o nafti, ili pak New Orleansu koji živi od turizma.
- Ono što se inače događa mjesecima u recesiji, u Americi se dogodilo u dva tjedna - rekla je Michelle Meyer, glavna ekonomistica Merrill Lyncha za New York Times.
Prije samo mjesec dana mnogi su američki analitičari mislili da će Amerika izbjeći recesiju, a danas situaciju uspoređuju s Velikom depresijom. Naime, njihove su prognoze bile miljama udaljene od sadašnjeg stanja. Kako navodi CNN, američki ekonomisti su prognozirali da bi zbog korona virusa u prosjeku tjedno moglo bez posla ostati 200.000 ljudi, što je, sada se vidi, bila totalno promašena prognoza.
POGLEDAJ VIDEO: