To je to što me zanima!

Milas: Crkvi ne treba pumpanje statistike i broja katolika...

Znanstveni rad 'Religijske promjene u hrvatskom društvu od 1999. do 2018.' pokazao je da sve manje idemo u Crkvu, iako nam vjera nije oslabjela. Vjernici su naprosto izgubili povjerenje u tu instituciju
Vidi originalni članak

U Hrvatskoj se u zadnjih dvadesetak godina smanjio broj ljudi koji redovito idu na misu u Crkvu, značajno se smanjilo povjerenje u nju kao instituciju, dok je osobna religioznost relativno stabilna.

Pokazalo je to istraživanje objavljeno u novom broju časopisa Društvena istraživanja. objavili su ga Siniša Zrinščak sa zagrebačkog Pravnog fakulteta i Krunoslav Nikodem sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta. U 2018. godini 78,3 posto ispitanika smatralo se religioznim osobama, pokazalo je istraživanje. Broj redovitih vjernika koji tjedno pohađaju vjerske obrede smanjio se sa 31,4 posto u 1999. godini, na njih 22,6 posto u 2018. godini. U Crkvu je 1999. godine povjerenje iskazivalo 62,8 posto ispitanika, 2008. bilo ih je 52,4 posto, a 2018. godine njih 38,4 posto.

PROMJENA U 20 GODINA Hrvati manje vjeruju Crkvi, ali i sve manje vjernika ide na misu

- Značajno se smanjilo povjerenje u Crkvu u smislu daje li ona adekvatne odgovore na moralna pitanja, pitanja obiteljskog i duhovnog života te socijalna pitanja. U tim elementima vidimo distanciranu crkvenost ili skepsu prema ulozi Crkve u društvenom životu u zemlji - rekao je Zrinščak. Broj onih koji nemaju nikakvo povjerenje u Crkvu se povećao sa 5,1 posto 1999. na čak 20,8 posto 2018. godine.

- Riječ je o posljedicama društvenih kretanja. Ovi rezultati pokazuju da Hrvatska izlazi iz perioda postsocijalističkog nesnalaženja, gdje su se i država i društvo i pojedinac u trenucima poslijeratnih nesigurnosti i kriza hvatali za sve što im je nudilo bilo kakvu utjehu, oslonac ili pak potvrdu onoga što čine. Dakle, radi se o izvjesnoj emancipaciji hrvatskog društva, od koje bi svi mogli imati koristi, jer Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj nije potrebno megalomansko pumpanje statistike i broja katolika - rekao je teolog Dalibor Milas.

Idi na 24sata

Komentari 197

  • Aron3 05.11.2019.

    Nije bitno koliko je vjernika, važno je koliko je love.

  • 03.11.2019.

    Vjernici koji vjeruju „u Boga“ ne idu na misu. Vjernici koji vjeruju Bogu idu. Crkva ne gubi mnogo zbog onih prvih, ali dobiva mnogo s ovima drugima, makar ih bilo manje. Kvaliteta je važnija od kvantitete. Naime, vjernik koji vjeruje osobnom i ljubećem Bogu, sluša Njegovu Crkvu koju je On ustanovio i rekao da je vrata paklena nikad neće nadvladati, a onaj koji vjeruje u nekoga dalekoga Boga koji je tamo negdje daleko i ukopčava se samo kad treba ispuniti njegove željice sluša samoga sebe, medije i nema pojma što Bog u stvari od njega želi. Baš me zanima koliko ovih koji ne idu u crkvu mole ZAJEDNO u obitelji. Jer, On je rekao da je tamo gdje su dvojica ili trojica sabrani u Njegovo ime. Kažu, u Boga se može vjerovati i moliti Mu se bez Crkve. A zašto onda, kad im trebaju sakramenti, idu u crkvu, a ne podijele ih sami sebi i svojoj djeci? Inače, na misu se ne ide zbog simpatije prema svećeniku, niti zbog ostalih vjernika, na misu se ide zbog osobnog susreta s Isusom koji je tu prisutan tijelom, dušom i duhom i koji nas je pozvao da upravo tu budemo jedno s Njim. Tko to ne zna, mnogo gubi, jer Ga uopće ne poznaje. I još nešto, čini se da se brzo zaboravilo istraživanje od prije nekih godinu dana u kojem je utvrđeno da sve više mladih redovito ide u crkvu. Oni evangeliziraju vlastite roditelje, jer znaju o Bogu više od njih. Mnogi su zaboravili i duhovni koncert iz svibnja koji je napunio Arenu sa 18 000 mladih koji su slavili Boga. Dakle, budućnost Crkve je zagarantirana.Amen!

  • škver 03.11.2019.

    Da živite od rada i glavarine vjernika,ticalo bi vas.

Komentiraj...
Vidi sve komentare