Predsjednik Zoran Milanović u srijedu je pozdravio stav glavnog tajnika OECD-a Mathiasa Cormanna, koji boravi u Zagrebu, da se pristupni proces zemalja mora temeljiti na zaslugama svake zemlje kandidatkinje.
Cormann, čelnik Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) u četvrtak je boravio u prvom službenom posjetu Hrvatskoj otkako je 2021. preuzeo tu dužnost.
Milanović je u razgovoru s njim izrazio zadovoljstvo nastavkom procesa proširenja te organizacije koje je Cormann inicirao nakon stupanja na dužnost, priopćeno je iz ureda predsjednika.
Predsjednik je pozdravio stav glavnog tajnika da se pristupni proces treba temeljiti na napretku i zaslugama svake zemlje kandidatkinje, stoji u priopćenju.
Cormann je pohvalio hrvatske napore u ispunjavanju kriterija za članstvo te naglasio važnost u međuinstitucionalne potpore u pristupnom procesu koji je u tijeku.
U razgovoru o problemima s kojima se Hrvatska suočava na putu prema članstvu zaključili su da su stručna znanja i instrumenti OECD-a dobrodošli kao pomoć za rješavanje tih problema. U tom se kontekstu, rečeno je, može tumačiti i službeni posjet glavnog tajnika Cormanna Hrvatskoj.
OECD je nastao 1961. u sklopu Marshallovog plana s ciljem poticanja ekonomskog razvoja, a danas ima 38 članica. Elitni je to klub u kojem su većinom najbogatije zemlje svijeta.
Većina država Europske unije članice su OECD-a, s izuzetkom Hrvatske, Bugarske i Rumunjske.
Članice su i Švicarska, Island, SAD, Australija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada, Japan, Južna Koreja, Izrael, Turska, Čile, Kolumbija, Meksiko, Kostarika.
Zahtjev za članstvom u OECD-u podnijeli su 2017. i Bugarska, Rumunjska, Brazil, Argentina i Peru.
Sastanak Cormann-Jandroković
Glavnog tajnika OECD-a primio je i predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i ocijenio da je Konferencija o članstvu Hrvatske u OECD-u, koja se tijekom prvog službenog posjeta glavnog tajnika OECD-a održava u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, iznimno važna prigodom da se hrvatskim građanima predstave dobrobiti i pozitivni učinci članstva u OECD-u.
Sugovornici su se suglasili o važnoj ulozi nacionalnih parlamenata tijekom pristupnoga procesa.
Jandroković je podsjetio na sudjelovanje saborskog Odbora za vanjske poslove u Globalnoj parlamentarnoj mreži zemalja članica OECD-a. Hrvatski sabor planira osnutak posebnog saborskog tijela koji će pratiti proces pristupanja OECD-u, rekao je.