Ovo što se dogodilo u Lipi prije 80 godina bio je način ponašanje jedne vojske – Wermachta. To su radili kada god su mogli, a mogli su kad su htjeli i radili su to često. Ovaj zločin je počinila vojska koja je takav odnos imala prema svima onima koje su smatrali inferiornima. Ovdje je ubijeno preko stotinu djece - kazao je Milanović.
Govoreći o zločinima počinjenim tijekom 2. Svjetskog rata na teritoriju Hrvatske, naglasio je kako su Nijemci i Talijani ubijali nekažnjeno, "posebno Talijani i talijanski fašisti jer nakon kapitulacije Italije nitko od Talijana, okupatora i zločinaca na ovom prostoru, od Rijeke preko Dalmacije, nije odgovarao i nitko nikada nije izveden pred sud".
Nadalje, istaknuo je i važnost pijeteta prema stradalima te podsjetio na značaj solidarnosti i zajedništva među ljudima, bez obzira na različitosti.
-Lipa je bila partizansko selo i to je bio izbor, ali i rizik. Kao takvi su predstavljali određenu vrstu vojnog cilja, ali ne cilja koji ćeš doći zapaliti i pobiti civile - upozorio je te dodao kako su postupci njemačke vojske bili "najgore što čovjek može od sebe dati - kada se imaš potrebu uzdići iznad nekoga zato što je drukčije vjere, govori drukčijim jezikom ili je druge nacionalnosti".
-Zato, bez obzira što Europa ima svojih nedostataka koliko hoćeš i što nije savršena, ona nam je zajednički dom; nama Hrvatima, Slovencima i Srbima koji su se borili rame uz rame s Hrvatima u onom ratu. Kao i onim Dalmatincima koji su hrlili da dođu u Istru kako bi oslobodili hrvatski narod. Te slavne dalmatinske divizije su napravile jednu od najvećih stvari u povijesti hrvatskog naroda, a to je da su za Hrvatsku oslobodili Istru. Vječna im slava i hvala na tome - poručio je za kraj.
Ove se godine obilježava 80. obljetnica stradavanja sela Lipa, jednog od najvećih stradavanja civila na ovom području, kada je 30. travnja 1944. godine u svega nekoliko sati pobijeno 280 mještana od čega je čak 121 bilo maloljetnika, a selo je spaljeno. Masakr je izvršen od strane 150 vojnika od kojih su 80 bili pripadnici njemačke vojske, 40 fašista i 30 četnika.
Usprkos teškim stradanjima i ranama, selo je nakon Drugoga svjetskog rata obnovljeno i u njemu danas živi 125 stanovnika te se u selu nalazi muzej posvećenog žrtvama tragičnog događaja - "Memorijalni centar Lipa pamti". Zahvaljujući obnovi Memorijalnog centra, sjećanje o tom nemilom događaju neprekidno se obnavlja te se svake godine na dan stradanja održava manifestacija "Lipa pamti".