Rekordan broj izbjeglica prešao je prošli mjesec granice Europske unije , a o tom se problemu razgovara u četvrtak u Beču, piše BBC .
Srbija i Makedonija su pozvale čelnike EU-a da naprave akcijski plan kako bi se pronašlo rješenje. Austrija se požalila da Europska unija nije posvetila dovoljno pažnje izbjeglicama koje ulaze u EU preko zapadnog Balkana. Njemačka je pak pozvala sve zemlje EU-a da jednako "podnesu teret krize".
- Ako ne pronađemo rješenje i odgovore na krizu, ne smijemo se zavaravati da će ona biti riješena - rekao je Nikola Poposki, ministar vanjskih poslova Makedonije.
Walter Steinmeier, njemački ministar vanjskih poslova, rekao je kako vjeruje da bi sve zemlje trebale prihvatiti određeni broj izbjeglica.
- Ako zemlje ne budu pošteno prihvatile dio izbjeglica, postoji rizik da izbjeglice ne budu prihvaćene u onim zemljama koje će preuzeti većinu njih - rekao je Steinmeier.
- Ako nećemo imati efikasnu kontrolu granice, ugrožena je cijela ideja Schengena - rekao je Sebastian Kurz, ministar vanjskih poslova Austrije.
Pusić: Problem treba rješavati u izvoru. Hrvatska neće graditi zidove
Hrvatski je stav da Europska unija treba u onim slučajevima gdje ne može rješavati pitanje na izvoru , dakle tamo gdje nastaje, kao što je sada zbog rata u Siriji, treba rješavati tamo gdje se on nalazi u ovom trenutku", osigurati ljude, stručnjake, znanje, pomoći ljudima i pomoći novcem, rekla je ministrica Vesna Pusić u četvrtak govoreći o izbjegličkoj krizi u Europi.
Pusić je naglasila kako Hrvatska ne planira graditi zidove ako krene izbjeglički val, a na pitanje što misli o onima koji to rade, dodala je: "Ništa dobro".
Hrvatska bi
izbjeglice dočekala spremna
, ali Pusić napominje da je cilj većine ipak Njemačka i Švedska. Naglasila je i da se rješenje ne može tražiti po načelu da se ti ljudi propuštaju kroz različite zemlje kako bi problem prešao na druge.
"Balkan mora preuzeti odgovornost za izbjegličku krizu"
Njemački i austrijski ministri vanjskih poslova,
Frank-Walter Steinmeier i Sebastian Kurz
su uoči konferencije poslali zajedničku izjavu u kojoj su naglasili da će pitanje povećanog broja migranata koji žele u Europu preko "zapadnobalkanske" rute biti jedno od važnih pitanja današnje konferencije.
- Takav razvoj događaja donosi brojne izazove za kontrolu granica i sustave azila, kako u nekim državama zapadnog Balkana, tako i državama članicama - napisali su u zajedničkoj izjavi ministri.
POGLEDAJTE VIDEO:
Također su dodali da države u regiji moraju prihvatiti odgovornost za prevladavanje tih izazova, pri čemu će imati pomoć EU-a.
Europska komisija je danas uoči summita objavila kako će dati dodatnih 1,5 milijuna eura u obliku humanitarne pomoći za pomoć izbjeglicama u Srbiji i Makedoniji . Sredstva će biti za pitku vodu, hranu, higijenske potrepštine, skloništa i prihvatne centre.
>>> Uskoro više...
Premijer Milanović sudjelovat će na
radnoj sesiji predsjednika vlada
, na kojoj će govor, između ostalih, održati i njemačka kancelarka,
Angela Merkel
. Merkel je i inicijatorica
Berlinskog procesa
, čiji je konferencija dio, javlja
Media Servis
.
Ministrica Pusić će osim sudjelovanja na radnoj sjednici o regionalnoj suradnji, s ostalim ministrima vanjskih poslova raspravljati i o izbjegličkoj krizi, dijalogu religija i borbi protiv ekstremizma.