Premijer Zoran Milanović brzinski je nakon kratkog brifinga na kojem su ga vodeći ljudi stožera za krizne situacije, glavni zapovjednik vatrogasne zajednice Slavko Tucaković i predstavnici Hrvatskih voda upoznali sa situacijom na terenu pogledao gdje je zbog poplave zatvorena državna cesta prema Mađarskoj i obišao Dravsku ulicu koja je najugroženiji dio naselja Drnje. Tamo je pohvalio lokalnu upravu, mještane i vatrogasce da su odlično odradili svoj posao u zaštiti od poplava i naglasio da je Podravina primjer drugima kako treba reagirati u kriznim situacijama.
Protiv prirode se ne može
-Priroda je jača i protiv prirode se ne može, ali može joj se doskočiti na način da dio posla odradi država, dio državne tvrtke i većinu lokalna uprava. Lokalna uprava i oni koji planiraju prostor trebaju voditi računa o tome da se ne može svagdje graditi i živjeti. Treba znati kako se i gdje treba i smije graditi - rekao je.
Naglasio je da je razlika između poplave u Drnju i Gunji to što je u Gunji puknuo nasip zbog čega država snosi i moralnu i materijalnu odgovornost, zbog čega je i donesena odluka da se Slavoncima novčano nadoknade gubici.
-To je jedinstvena politička odluka, iznimka zato jer se raspao nasip, što je odgovor hrvatske Vlade i Hrvatskih voda. Nasip je dobio uporabnu dozvolu i pušten je, da se tako izrazim, u rad 2011. godine, i kao državnik se osjećam odgovoran za to da se građane obešteti- izdvojio je Milanović.
Na pitanje hoće li prozvati nekoga iz Hrvatskih voda zbog čestih prigovora koji se čuju u javnosti premijer je odgovorio da je vrlo često najveći problem dugogodišnje razvlačenje projekata Hrvatskih voda zbog otkupa privatnog zemljišta.
Posjetio i Žažinu
Predsjednik Vlade obišao je Žažinu i na licu mjesta uvjerio se u ozbiljnost situacije u ovom selu uz Kupu. Pozvao je lokalne vlasti i mjerodavne za prostorno planiranje da se "ne gradi ono što ne bi trebalo i gdje ne bi trebalo".
-Kod novih investicija u gradnji nasipa nekad se mora duže pregovarati s vlasnicima u vezi s otkupom zemljišta. Kod gradnje nasipa ne možete privatniku ući u posjed zemljišta. Ono što država i državna poduzeća mogu učiniti, to i čine -rekao je.
Podsjetio je da je bio u Mekušju, u blizini Karlovca, gdje se, kako je ocijenio, 20 godina nije učinilo ono što je trebalo.
-Sad se počelo raditi, ljudima gradimo nasipe i to je konkretna pomoć - rekao je premijer.
Ponovio je da su pomogli ljudima u Gunji, gdje se raspao nasip, da je to bila moralna obaveza.
Najavljeni protokol je izmijenjen i umjesto Milanovića, susret i razgovor s predstavnicima lokalnih vlasti je prepustio ministru Rajku Ostojiću, a on je helikopterom odletio u Zagreb.