To je to što me zanima!

Mikroplastiku konzumiraju i divlje životinje u Hong Kongu

Razmjeri problema su golemi. Mikroplastika je već pronađena u najdubljim oceanskim uleknućima, na najvišim planinskim vrhovima, u atmosferi, čak i u majčinu mlijeku
Vidi originalni članak

Čestice mikroplastike otkrivene su u velikoj većini uzoraka otpada uzetog među divljim životinjama u ruralnim dijelovima Hong Konga, objavio je u ponedjeljak Greenpeace, ukazujući na to da i divlje životinje u organizam unose plastiku, premda ne konzumiraju hranu u urbanim područjima. Izvješće je objavljeno uoči pregovora koji će se održati u studenome u Južnoj Koreji. Ondje će vlade nastojati sklopiti sporazum bez presedana koji bi se trebao ozbiljno pozabaviti problemom onečišćenja plastikom. Premda najpoznatiji kao grad nebodera, Hong Kong je istodobno područje s golemim nerazvijenim ruralnim područjima u kojemu žive životinje poput bivola, veprova, razne vrste divlje stoke, makaki i dikobrazi. Sve su navedene vrste bile uključene u istraživanje Greenpeacea.

Ova neovisna globalna nevladina organizacija koja provodi kampanje s ciljem zaštite okoliša je, zajedno s istraživačima s lokalnih i tajvanskih sveučilišta, godine 2022. uspjela prikupiti stotinu uzoraka fekalija sa sedam lokacija te pritom otkrila da ih čak 85 posto sadrži mikroplastiku, stoji u priopćenju za javnost Greenpeacea.

"Ono što nam je otkrila ova studija iznimno je važno jer dokazuje da divlje životinje i u ruralnim područjima mogu u organizam hranom unijeti mikroplastiku unatoč tomu što su ti dijelovi udaljeni od urbanih područja i ljudskih aktivnosti", rekla je istraživačica Christelle Not sa Sveučilišta u Hong Kongu.

ZABRINJAVAJUĆE SPOZNAJE Ljudski mozak sadrži sve više plastike: Za 8 godina njen udio u mozgu porastao za 50 posto

"S obzirom na to da se, zahvaljujući sve većem broju studija postojanje mikroplastike otkriva u raznim prirodnim okruženjima, u organizmu divljih životinja, pa i ljudskome tijelu, onečišćenje plastikom postalo je globalni problem koji treba hitno riješiti", dodala je Not, pozvavši na "ozbiljan globalni sporazum o plastici" koji bi pridonio tomu da se njezina količina u okolišu smanji.

Najčešće vrste mikroplastike koje su pronašli aktivisti Greenpeacea u sklopu svoje studije bile su polietilen i polipropilen, koji se obično nalaze u pakiranjima za jednokratnu upotrebu, posudama s jelom i pićem za van i u posudama za jednokratnu upotrebu. 

Tijekom nedavnog posjeta AFP-a rijeci Pui O na hongkonškome otoku Lantau zajedno s istraživačima, novinari su uočili bivole koji se kupaju u potoku nedaleko od gomile plastičnog smeća razbacanog duž obale.

"Progutaju li životinje mikroplastiku iz okoliša to bi moglo značiti da ona ulazi u naš ekološki sustav sloj po sloj i da može ozbiljno utjecati i na ljudsko zdravlje", rekla je AFP-u aktivistica Greenpeacea Leanne Tam, dodavši da se još uvijek premalo zna o specifičnim utjecajima mikroplastičnih čestica na ljudsko zdravlje i okoliš.

UNAPRJEĐENJE ZDRAVLJA GRAĐANA Saborski zastupnici pozdravili izmjene zakona i upozorili: Mikroplastika u tlu, zraku i vodi

Hong Kong, grad u kojemu živi 7,5 milijuna ljudi, svakodnevno na odlagališta šalje više od 2300 tona plastičnog otpada, podaci su vladina izvješća o zbrinjavanju otpada za 2022. godinu.

U travnju je grad uveo zabranu korištenja polistirenskih kontejnera u restoranima za one koji hranu konzumiraju u restoranima ili uzimaju obroke za van.

No za potpunu zabranu, koja bi se odnosila na više plastičnih materijala što ih koriste razne tvrtke u svome poslovanju "još uvijek nema jasno definirane odluke" niti zabrane, upozoravaju iz Greenpeacea.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare