To je to što me zanima!

Mijenjaju Ustav za lakši ulazak u Europsku Uniju

Nakon izmjene Ustava bit će dovoljno da većina izašlih građana na referendumu zaokruži 'da'. Srednja škola trebala bi biti jedna od novosti...
Vidi originalni članak

Ustavne promjene pojasnili su nam Vesna Pusić, Zdravko Tomac i sudac Ustavnog suda koji je htio ostati neimenovan.
P: Što se mijenja u vezi referenduma?
O: Članak 141. Ustava RH kaže da se “odluka o udruživanju Republike Hrvatske donosi na referendumu većinom glasova ukupnog broja birača u državi”. Dakle za ulazak u EU trebalo bi glasovati više od 2,2 milijuna ljudi. No sad će biti dovoljna većina izašlih. To je za vlasti znatno jednostavnije.
P: A u vezi biračkog prava?
O: Svi građani EU koji imaju boravište u Hrvatskoj moći će, čim uđemo u uniju, glasovati na lokalnim izborima u Hrvatskoj, no ne i na parlamentarnim i predsjedničkim. Moći će birati hrvatske predstavnike u Europskom parlamentu. Isto se odnosi na državljane RH u Europskoj uniji.
P: Hoće li položaj HNB-a biti isti?
O: Neće. Hrvatska narodna banka dobiva veću samostalnost.
P: Što znači da nema zastare za pretvorbeni kriminal?
O: To znači da će se, od sada do vječnosti, protiv onih koji su nešto ‘jamili’ moći pokrenuti sudski spor. Mnogi od te mjere ne očekuju puno jer je prošlo mnogo vremena i pogubljeno je mnogo dokaza.
P: Hoće li hrvatski državljani moći biti izručeni stranoj državi?
O: Da, ako je članica Europske unije i ako Hrvatskoj pošalje europski uhidbeni nalog, država će ga morati isporučiti.
P: Mijenja li se položaj manjina?
O: Neke nacionalne manjine, koje do sada nisu izrijekom spomenute u Ustavu, bit će poimence navedene. Primjerice, Bošnjaci i Slovenci. Bit će navedene i sve druge nacionalne manjine - Rusi, Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Turci, Vlasi, Crnogorci, Makedonci i Albanci.

P: Državni ured za reviziju, što s njim?

O: On bi također, poput Hrvatske narodne banke, trebao postati neovisan od politike.
P: Mijenja li se što na tržištu rada?
O: O, itekako! Ulaskom u EU građani Hrvatske moći će otvoriti tvrtku bilo gdje u Europi pod istim uvjetima kao i građani tih zemalja. Tri godine nakon ulaska Hrvatske u uniju, Hrvati će se, bez posebnih dozvola, moći zaposliti u europskim tvrtkama kao i Europljani kod nas.
P: Suverenitet. Gubimo li ga?
O: Sabor će dobiti oko tisuću propisa na godinu o kojima se neće diskutirati nego će morati biti usvojeni u obliku u kojemu nam ih je Europska unija dostavila. Dio ovlasti se, u tom smislu, svakako prenosi na Bruxelles. Hrvatsku će u Vijeću Europe predstavljati čelni čovjek Vlade, a ministri će biti u Vijeću ministara. Zato je važno da nas u EU predstavljaju kvalitetni kadrovi jer se tamo donose zakoni koji će gotovo automatski vrijediti i u Hrvatskoj.
Neki euroskeptici misle da se nismo za to borili i da će Hrvatska ulaskom u EU gotovo potpuno izgubiti suverenitet.
P: Hoće li građanima RH nakon ulaska u EU poteći med i mlijeko, a euri padati u džepove?
O: Na žalost, to je pomalo pojednostavljena slika našeg članstva u uniji. Nemojte se tome nadati. Mnoge su zemlje imale problema nakon ulaska u EU. Neke ni nakon više desetljeća članstva nisu snažno napredovale - primjerice Grčka. Poljski su poljoprivrednici, međutim, doživjeli snažan napredak. Iz EU još nitko nije izašao iako svi mogu. Neki naši sugovornici tvrde da će se smanjiti davanja za radnu snagu s osnovnom i srednjom stručnom spremom pa će im prihodi porasti.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • konoko 03.05.2010.

    a niste ih pitali kako ce mo pokrenuti domace gospodarstvo i smanjiti uvoz?kako ljudima osigurat krov nad glavom? obicno mazanje ociju

  • vemi 03.05.2010.

    Tko glasuje za EU, taj nije spojen s mozgom!

  • ivan74 03.05.2010.

    Zasto bezveze mjenjati kad i onako ce se unija raspasti prije nego li udjemo u uniju.Ustvati pusimo kao i obicno!

Komentiraj...
Vidi sve komentare