Mihael Tolić iz Slavonskog Broda imao je svega mjesec dana kad je mama Snježana (33) primijetila da ima potpuno žute bjeloočnice.
POGLEDAJTE VIDEO:
Sa suprugom Ivanom (33) odvela ga je u slavonskobrodsku bolnicu, odakle su ih hitno prebacili u zagrebački KBC Rebro. Mihaelovi nalazi krvi bili su katastrofalni, a liječnici nisu znali što mu je.
POGLEDAJTE VIDEO:
Ni danas ne znaju što je uzrokovalo odumiranje jetre u dječaka, a da mu organ nisu transplantirali, dječačić ne bi preživio. Operiran je s tri mjeseca i najmlađe je dijete u Hrvatskoj kojemu je presađena jetra.
- Kad su nam rekli za mogućnost transplantacije, uopće nismo dvojili. Odlučili smo se na to, pa što bude. Presretni smo što je zahvat uspio i nadamo se da će i ubuduće s našim djetetom biti sve u redu - rekla je brižno Snježana.
Liječnici su Mihaela testirali na desetke različitih metaboličkih i genetskih bolesti. Uzorke su slali i u Portugal te Mađarsku nadajući se da će stručnjaci tamo nešto potvrditi, no uzalud.
Na Klinici je bio i vrhunski stručnjak iz Australije koji također nije znao što reći kad su mu predočili Mihaelovu dokumentaciju.
- Postoji opasnost da zbog istog uzroka i transplantirana jetra počne propadati, no to je rizik koji treba prihvatiti - pojašnjava prof. dr. sc. Jurica Vuković, predstojnik Klinike za pedijatriju zagrebačkog Rebra. Zahvat je trajao devet sati, a tim od 20 liječnika morao je biti posebno pažljiv jer je kod bebe riječ o izuzetno osjetljivu organizmu.
- Ovaj složeni zahvat je po svim pokazateljima uspio - zaključio je Vuković.
'Stotinu ljudi je uključeno u proces jedne ovakve transplantacije'
Primarijus dr. Milivoj Novak, pomoćnik ravnatelja KBC-a Zagreb, ističe kako je KBC Zagreb jedina zdravstvena ustanova u Hrvatskoj u kojoj se može izvoditi vrlo zahtjevni transplantacijski program kod ovako male djece. Roditelji malog Mihaela su zahvalni svima koji su sudjelovali, a posebice doktorima Ivi Bariću i Danijeli Petković-Ramadža.