Dolazak ilegalnih migranata u Bosnu i Hercegovinu ove je godine pojačan no oni u toj zemlji ostaju sve kraće, ali i sve češće postaju žrtve trgovine ljudima, procjena je Međunarodne organizacije za migracije (IOM) koju u nedjelju prenose lokalni mediji.
Prema podacima te organizacije koja zajedno s lokalnim vlastima skrbi o ilegalnim migrantima u četiri središta za njihov prihvat koliko ih ima u BiH trenutačno boravi oko 1400 migranata čiji je jedini cilj nastaviti put ka zapadnoeuropskim državama.
Oni se u prosjeku u BiH zadržavaju tek oko mjesec dana jer su im trgovci ljudima i krijumčari već osigurali nastavak puta.
- To je veoma zabrinjavajuće jer pokazuje da trgovci i krijumčari iskorištavaju slabosti osoba koje su u pokretu, a uz to očigledno idu eksploatacija, zlostavljanje i svi oblici eventualnog nasilja - upozorili su iz IOM-a kako ih citira agencija Fena ističući da su krijumčarenje i trgovina ljudima trenutno najveći i suštinski problem povezan s migrantskom krizom.
Među migrantima koje su intervjuirali djelatnici IOM-a, njih 74 posto je bar jednom već pokušalo prijeći granicu s Hrvatskom a 71 posto ispitanih izjavilo je da nisu uspjeli jer su ih vlasti presrele i vratile. Samo su tri ispitanika izjavila da ne bi ponovo pokušali prijeći granicu.
Svi su koristili društvene mreže i instant poruke kako bi organizirali svoja putovanja u zapadnu Europu a najčešće koriste platforme WhatsApp, Facebook i Viber. Među migrantima prevladavaju državljani Sirije, Afganistana, Maroka, Nepala i Pakistana a njihov krajnji cilj su Njemačka, Francuska ili Italija.
Iz IOM-a sugeriraju vlastima u BiH da razmisle o tome kako bi bar dio migranata mogli radno angažirati jer i u toj zemlji već nedostaje radne snage.