To je to što me zanima!

Meteorologinja DHMZ-a: 'Tuča se ne može spriječiti. Moramo ulagati u obranu i osiguranje'

Dunja Plačko Vršnak iz Državnog hidrometeorološkog zavoda rekla je u emisiji 'Dobro jutro, Hrvatska' kako su jaka grmljavinska nevremena postala naša stvarnost. Temperature su svakog mjeseca više od prosjeka
Vidi originalni članak

Zahtjevno je ljeto pred prognostičarima jer je učestala izmjena i toplih i hladnih razdoblja, ali i količina vlage. To je potencijal za jači razvoj oblaka, grmljavinska nevremena, ali to je postala naša stvarnost, rekla je u petak u emisiji Dobro jutro, Hrvatska, meteorologinja Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) Dunja Plačko Vršnak.

POGLEDAJTE VIDEO

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Dodala je da kada se osvrnemo unatrag, ovo proljeće nije bilo toliko neobično, ali, kako kaže, možemo se sjetiti sredine travnja gdje smo imali temperature od 30 Celzijevih stupnjeva, ali onda smo imali temperaturu oko ili niže od prosjeka. I sljedeća 3 mjeseca izgledno je da će temperature biti iznad prosjeka.

VRIJEME SE MIJENJA Klimatolog o čestim olujama: 'Promjene su vrlo brze i nagle, a ranije ih nismo imali toliko'

- Ovo je proljeće bilo onakvo kakvo bi trebalo biti, no u proteklih godinu dana u Hrvatskoj nije bilo mjeseca koji je bio oko prosjeka ili hladniji. Na Varaždinskom području je svibanj prošle godine bio malo hladniji od prosjeka, a sve dalje temperatura je bila iznad prosjeka - rekla je.

Pojasnila je kako imamo problema s tučom zbog čega bi osiguranja usjeva mogla postati dio troška na koji moramo računati. Naime, DHMZ je jedina nacionalna meteorološka služba u Europi koja ima zakonsku obvezu zasijavanja konvektivnih oblaka srebrovim jodidom zbog djelovanja na tuču, no to ne smatraju djelotvornim.

RAVNATELJ DHMZ-A OBJASNIO 'Jedino DHMZ u EU ima obvezu zasijavanja oblaka srebrovim jodidom. Evo zašto je opasno'

- Postoje generatori koji se pale i dolazi do isijavanja srebrovog jodida koji dolazi u oblak u kojem već postoje čestice kondenzacije. Puno više je tada kondenzacijskih čestica u oblaku. One djeluju tako da zrna potencijalne tuče u oblaku postanu sva manja, te da i ako padne tuča ona bude sitnijeg zrna - rekla je meteorologinja i dodala kako znanstvena zajednica nije dala potvrdu da to stvarno daje učinak.

- Budućnost Hrvatske je ulaganje u obranu od tuče, a to su mreže, izdvajanje za osiguranje usjeva i imovine. Sprečavanje tuče je nemoguće, naglasila je Plačko Vršnak.

Idi na 24sata

Komentari 21

  • dahvaul 07.06.2024.

    Daj ne melji svi se dobro sječamo kad su dečki rakete slali i bilo je manje tuče i manje štete. Zna se dobo za koga ti lobiraš skupo naplačuju a nađu sto razloda d ne plate štetu.

  • Bladerunner75 07.06.2024.

    Pocet cu vjerovat u one teorije urote. Sve mi se cini da su pojedini lobiji toliko mocni nas uspjevaju uvjerit kako bijelo nije bijelo vec crno!

  • muškarčina_1 07.06.2024.

    Ma slušam njihovo lupetanje već 50godinani prognozu neznaju napraviti kaj nisu imalinedugo ilegalnu frontu jer ju nisu vidli

Komentiraj...
Vidi sve komentare