To je to što me zanima!

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: 'Tolerancija na nasilje mora biti samo nulta'

Zastupnici su, doduše tek njih 15-ak koji su stigli na početak sjednice, minutom šutnje odali počast ženama žrtvama nasilja svugdje u svijetu.
Vidi originalni članak

Danas obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na 25. studenog 1960. godine kada je u Dominikanskoj Republici diktator Rafael Trujillo dao ubiti tri žene, sestre Mirabal, dok su se vraćale iz posjeta zatvora u kojem su im bili muževi. Postale su tada simbolom nacionalnog i ženskog otpora diktaturi, istaknuo je na početku sjednice predsjednik Sabora Gordan Jandroković. 

Naime, podsjetimo, sestre Mirabal - Minerva, Patrija i Marija Teresa - su zbog revolucionarnih aktivnosti i borbe za demokraciju i pravdu uhićene više puta, kao i njihovi muževi, a na današnji dan prije 62 godine likvidirala ih je Trujillova tajna policija, kako je podsjetio i Jandroković, nakon posjeta zatvoru u kojemu su im bili muževi. Zadavljene su i pronađene polomljenih kostiju, a vijesti o njihovom ubojstvu razbjesnile su narod. Likvidacija sestara ojačala je pokret protiv Trujilla, koji je ubijen godinu dana kasnije, a UN je 1999. današnji dan proglasio Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama.

- UN navodi kako je polovica svih ubijenih žena stradala od ruke sadašnjih ili bivših partnera. Užasna je to i poražavajuća činjenica koja jasno govori da se radi o globalnom problemu. Evidentno je kako nam predstoji još posla na osvještavanju i prevenciji. Osobno ću ovu govornicu nastaviti koristiti za skretanje pozornosti na tu duboko uznemirujuću pojavu jer je svaki oblik nasilja neprihvatljiv. Tolerancija prema svim oblicima nasilja nad ženama mora biti samo nulta - naglasio je. 

BROJ FEMICIDA RASTE Ubijene jer ih nisu čuli: Novska i Gospić nisu izdvojeni slučajevi, nasilje nad ženama je u porastu

Prije dva mjeseca, točnije 22. rujna, obilježili smo i naš Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kao spomen na ubojstvo tri i ranjavanje jedne žene na Općinskog sudu u Zagrebu 1999. godine. Tada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec dok je zapisničarku Stanku Cvetković ranio i teško ozlijedio.

Zastupnici su, doduše tek njih 15-ak koji su stigli na početak sjednice, minutom šutnje odali počast ženama žrtvama nasilja svugdje u svijetu. 

Predsjednik Sabora je potom najavio i plan rada za idući tjedan, a u kojem će zasjedati već od ponedjeljka kada će raspraviti amandmane na zakone i Državni proračun. Zastupnici su na proračun podnijeli 435 amandmana, a o njemu, kao i do sad raspravljenim točkama glasat će u utorak. 

Idi na 24sata

Komentari 4

  • 25.11.2022.

    Pravosuđe i njihove presude su jedina slika i pokazatelj kako stvari ovdje stoje.

  • 9od10 25.11.2022.

    "Žene nisu ničije vlasništvo, i moraju imati ista prava kao i muškaraci.  Za ravnopravnost spolova u svim segmentima društva brine se ministarstvo za ravnopravnost spolova u svim NATO zemljama. Države EU su potpisnici instambulske konvencije u kojoj se nad ekonomskim, verbalnim i fizičkim nasiljem nad ženama, djevojkama i djevojčicama, od strane muškaraca, vrlo strogo kažnjava . "Statistički gledano, rezultat je drastični demografski pad, pad bračnih zajednica, porast broja neželjene djece, i porast nasilja sa tragičnim ishodom.

  • Oksimoron_1 25.11.2022.

    O da. Zato naši sudovi nasilnicima izriču stroge mjere. Strogo se nadzire pridržavaju li se zabrana prilaska i sl., ukratko - toga kod nas nema.

Komentiraj...
Vidi sve komentare