To je to što me zanima!

Međimurski župan tražit će ocjenu ustavnosti odredbe o centralizaciji općih bolnica

Poručio je Matija Posavec da, dok god je župan, neće pristati na pokušaj ukidanja odjela, zaustavljanja investicija ili intervencija u organizaciju zdravstvenog sustava
Vidi originalni članak

Međimurski župan Matija Posavec najavio je u utorak, u povodu izmjena dvaju zdravstvenih zakona koje su nedavno usvojene u Hrvatskom saboru, da će tražiti ocjenu ustavnosti odredbe o centralizaciji općih bolnica.

Posavec je na konferenciji za novinare naglasio kako izmjene zakona sadrže i neke dobre elemente, poput jačanja primarne zdravstvene zaštite, no potpuno pogrešnim smatra centralizaciju općih bolnica.

„U inat pogrešnim odlukama i nečijoj želji da se preuzmu osnivačka prava naše bolnice, mi ćemo nastaviti sa snažnim investicijskim ciklusom u naš zdravstveni sustav, s obnovom naših odjela i zgrada, nabavkom opreme i ulaganjima u liječnički kadar”, rekao je Posavec.

KRITIZIRAO ODLUKU SABORA Željko Kolar: Treba mijenjati sustav, a ne osnivača bolnice

Poručio je da, dok god je župan, neće pristati na pokušaj ukidanja odjela, zaustavljanja investicija ili intervencija u organizaciju zdravstvenog sustava.

Međimurska županija će odredbu o centralizaciji bolnica uputiti na ocjenu ustavnosti jer smatra da je u suprotnosti sa člankom Ustava koji određuje da županije u svom krugu djelovanja obavljaju poslove koji se odnose na zdravstvo i razvoj mreže zdravstvenih ustanova.

Konferenciji su prisustvovale SDP-ove saborske zastupnice Boška Ban Vlahek i Andreja Marić, koja je rekla da izmjene zakona neće riješiti ključne probleme u zdravstvu, kao što su neuređenost sustava, loše upravljanje, kadrovska devastacija, rastući dugovi, loši ishodi liječenja, nedostatak prevencije i edukacije građana, te administrativna preopterećenost.

ISTRAŽILI SMO Koliko se čeka na preglede u najvećim bolnicama? MR mozga do 350 dana, UZV dojke do 272

Ban Vlahek je podsjetila na amandmane kojima su tražile da se Međimurskoj županiji ostave osnivačka prava nad bolnicom budući da je riječ o jedinoj sekundarnoj zdravstvenoj ustanovi u Međimurju, no oni su odbijeni.

Prozvala je saborskog zastupnika Dražena Srpaka (HDZ) koji je podržao centralizaciju sustava, ustvrdivši da mu je "bitnija stranačka pripadnost nego borba za naše Međimurje".

"Izražavam žaljenje što je među tih 77 zastupnika i Veljko Kajtazi, vječiti borac za naše Međimurje, koji je također dignuo ruku protiv naše bolnice i jednim potezom je predao upravljačkoj strukturi države”, kaže Ban Vlahek.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • 30.01.2024.

    Dugovi bolnica su kao i kod industrije, aktiva i pasiva nisu jednaki za što su odgovorni ravnatelji. Negdje imaju tupe škare za prerezati zavoj jer je to društveno vlasništvo, plaća ide bez obzira da li su škare oštre. Dobar rad sestara,tehničara,kuhara,se u bolnici ne cijeni nego iskorištava zato sestre odlaze van.Primarnu medicinu treba slabiti a ne jačati kako piše u članku jer ne prate rad specijalista koji vrlo dobro rade i glavni su kočničar razvoju medicine jer izlječive bolesti otežavaju. U Rusiji je još gore, tamo su neki doktori doživjeli nesreće pod sumnjivim okolnostima jer su prigovarali zbog manjka opreme.

Komentiraj...
Vidi sve komentare