Sucu Visokog kaznenog suda i novoimenovanom glavnom državnom odvjetniku RH Ivanu Turudiću propucan je osobni automobil iz vatrenog oružja. 24sata su doznala da je Turudić najprije uočio oštećenja pa otišao prijaviti štetu u osiguravajuće društvo. Oni su ga potom uputili do mehaničara. Doznali smo i da su automehaničari pronašli metke u autu, jedan je prošao kroz retrovizor, a drugi je bio u lajsni od stakla suvozačevih vrata. Kako je prošao metak, odvojila se i lajsna stakla.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:
Kada je Jutarnji list objavio kako je Turudić u petak ujutro vidio rupu na autu i odvezao ga na servis, Turudića smo odmah nazvali i pitali je li istina da mu je propucan auto. Rekao nam je, citiramo: 'Zbogom. Zbogom'.
Kad smo ga pitali zašto, odgovorio je kratko: 'Boli te k...'. Potom nam je poklopio slušalicu.
Nekoliko sati kasnije policija je potvrdila da je Turudić pristupio u službene prostorije policije te iznio informacije kako je na vozilu kojim se koristi uočio oštećenja. S obzirom na vrstu oštećenja, vozilo je prevezeno u prostor policije te se na vozilu obavlja očevid. Za sada nismo u mogućnosti iznositi druge detalje koji bi mogli potaknuti preuranjene zaključke.
Turudić i supruga navodno su primijetili oštećenje kod suvozačkih vratiju Audija Q5 u blizini retrovizora. Oštećeno vozilo je dovezeno u ovlašteni servis gdje je pronađeno više čahura.
Turudić još nema status štićene osobe druge kategorije niti je tražio zaštitu. MUP tek treba procijeniti je li ovaj incident dovoljan da se Turudiću pruži zaštita. Prema Uredbi o štićenim osobama glavni državni odvjetnik je štićena osoba II. kategorije, a shodno tome njegov ured u sjedištu Državnog odvjetništva u Gajevoj ulici također je štićeni objekt II. kategorije. Konačne procjene o sigurnosnim ugrozama prema kojima se određuje razina osiguranja štićenih osoba izrađuje SOA. Samu fizičku zaštitu provode djelatnici Uprave za posebne poslove sigurnosti Ministarstva unutarnjih poslova.
Od ljeta 2016. tadašnji glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan bio je pod strogim mjerama zaštite zbog informacija o ozbiljnoj ugrozi njegova života. Ni Cvitan ni njegov prethodnik Mladen Bajić do tada nisu tražili ni prihvatili zaštitu koja im po zakonu pripada. Do 2016. je glavnog državnog odvjetnika vozač vozio u “običnom” službenom Audiju bez posebne zaštite i pratnje, a zatim se Cvitan preselio u blindirani MUP-ov Mercedesu uz dodatnu pratnju vozila s odgovarajućim brojem policajaca.
Tada je bilo pojačano i osiguranje u objektima u kojima Cvitan boravi i oko njih, posebno zgrada Državnog odvjetništva u zagrebačkoj Gajevoj ulici, a pod posebnom prismotrom policije je bio i njegov dom. Cvitanu je bilo savjetovano da čim više boravi u sjedištu Državnog odvjetništva RH u Gajevoj ulici, gdje je uz pravosudnu, već duže vrijeme dežurala i civilna policija. Istovremeno kada je Cvitan dobio pojačanu tjelesnu zaštitu podignuta je razina osiguranja i u svim objektima u koje bi, kako se pretpostavlja, glavni državni odvjetnik mogao doći zbog potreba posla, a to je nekoliko većih sudova, te sjedišta državnih odvjetništava.
O mogućim prijetnjama bio se nakon prisege oglasio i Cvitanov kratkotrajni nasljednik Dražen Jelenić, rekavši:
- Prijetnje su sastavni dio dužnosti koju sam preuzeo, jedno je znati nešto o tome načelno i promišljati da bi se to moglo i meni desiti, a drugo je kad vam se tako nešto stvarno i dogodi. Prisežući danas i preuzimajući dužnost u četvrtak pristajete i na stvari koje nisu ugodne, svjestan sam toga da će mi se život promijeniti, ali odričem se tih nekih privilegija za jednu drugu privilegiju...
Tako visoku razinu zaštite nije imala ni državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek.
Premijer Andrej Plenković u petak je „vrlo zabrinjavajućom“ nazvao informaciju da je propucan automobil glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića, poručivši kako očekuje da policija priopći o čemu se radi. Rekao je i kako je kontaktirao potpredsjednika Vlade Tomu Medveda, koji je u Vladi zadužen za nacionalnu sigurnost da SOA, on i MUP naprave procjenu treba li Turudiću zaštita. Pa ako procjene da je, dobit će zaštitu, najavio je premijer.
Prema Uredbi o štićenim osobama iz 2016. imamo tri kategorije štićenih osoba. U prvu spadaju predsjednik RH, predsjednik Hrvatskog sabora, predsjednik Vlade, predsjednik Ustavnog suda te predsjednik Vrhovnog suda. Za razliku od drugih, štićene osobe prve kategorije ne mogu izabrati žele li zaštitu ili ne. Prava na zaštitu mogu se iz ove kategorije odreći tek šefovi Ustavnog i Vrhovnog suda. U drugu kategoriju, osim ministara unutarnjih, vanjskih i europskih poslova i obrane, spadaju glavni državni odvjetnik, mandatar za sastav Vlade, kandidati za predsjednika u drugom izbornom krugu te novoizabrani predsjednik od dana službene objave rezultata predsjedničkih izbora do dana stupanja na dužnost. Slabije mjere zaštite imaju predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, glavni ravnatelj policije, ravnatelj Uskoka, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga te ravnatelji sigurnosno-obavještajnih agencija.