Josipa Matanovića i Roberta Pešu, bivše potpredsjednike Fonda za privatizaciju, zagrebačka sutkinja Ivana Kršul nepravomoćno je oslobodila optužbe za posredovanje i primanje mita. Na prvom suđenju u "Velikom maestru" Matanović je dobio 11, a Peša je bio osuđen na dvije godine zatvora, prvenstveno na temelju svjedočenja Uskokova pouzdanika Joška Kuzmanića. On je tvrdio kako je klimanjem glavom na jednom od sastanaka u lipnju 2007. Peša, bivši potpredsjednik HFP-a zadužen za nekretnine, pristao na ponuđenih 200.000 eura mita. I Matanović je, kako se moglo čuti iz razgovora što ih je Kuzmanić tajno snimio kamerom ugrađenom u torbu, spominjao da će angažirati Pešu na ubrzanju rješavanja dozvola za gradnju turističkih apartmana u ninskoj ciglani.
Vrhovni sud zaključio je da ničim, pa ni Uskokovim tajnim snimanjem razgovora, nije utvrđeno da je Peša na bilo koji način tražio ili pristao uzeti novac kako bi pogodovao stranom investitoru, koji je na zemljištu ciglane planirao izgraditi turističko naselje. Zato je ukinuo presudu i poslao predmet na ponovno suđenje, Matanoviću je potvrđeno 11 godina te mu se ponovno sudilo samo za posredovanje u davanju mita u slučaju ciglane Nin.
- Budući da nije utvrđeno da je Robert Peša počinio kazneno djelo što mu je stavljeno na teret, ni Josipa Matanovića nismo mogli proglasiti krivim da ga je na to primanje mita potaknuo, obrazložila je sutkinja Kršul koja je vodila i ponovljeni postupak dvojici bivših čelnika HFP-a. Kuzmanić je na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu nepravomoćno osuđen zbog laganja. I ostali sudionici ove afere u međuvremenu su nakon ponovljenih suđenja oslobođeni krivnje. Peša je, nakon izbijanja afere "Veliki maestro" uhićen i u pritvoru je proveo godinu i pol dana. Dobio je i otkaz na poslu.
- Radni spor u kojem tražimo da ga vrate na posao prekinut je do pravomoćnosti okončanja presude - rekla nam je Pešina odvjetnica Višnja Drenški Lasan.