Njemački ministar vanjskih Heiko Maas zauzeo se u ponedjeljak uoči sastanka ministara vanjskih poslova članica Europske unije za uvođenje sankcija Bjelorusiji te za proširenje sankcija Rusiji zbog pokušaja ubojstva oporbenog političara Alekseja Navaljnog.
- Nasilje koje provodi režim predsjednika Aleksandra Lukašenka nastavlja se i zato ću predložiti opširan paket sankcija protiv Bjelorusije - rekao je Heiko Maas uoči sastanka ministara vanjskih poslova u Luksemburgu.
Sankcijama trebao biti pogođen "sam Lukašenko", naglasio je njemački šef diplomacije.
Na ministarskom sastanku bi se trebalo raspravljati i o posljedicama slučaja Alekseja Navaljnog koji je u kolovozu otrovan bojnim otrovom novičok.
Njemačko-francusku inicijativu uvođenja dodatnih sankcija protiv Rusije u međuvremenu su podržale i druge članice EU-a poput Rumunjske, Poljske, Danske i EU baltičkih zemalja.
- Sada se pokazalo da Kremlj ništa ne poduzima kako bi rasvijetlio slučaj Navaljni te je vrijeme za uvođenje novih sankcija - rekao je rumunjski ministar vanjskih poslova Bogdan Aurescu.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg rekao je da Europska unija "mora reagirati" u slučaju Alekseja Navaljnog.
Sankcije bi, prema njemačko-francuskom planu, trebale pogoditi osobe koje na temelju službene dužnosti slove kao odgovorne "za zločin i povredu međunarodnih pravnih normi" u slučaju Navaljni.
Nekoliko njemačkih i međunarodnih laboratorija potvrdilo je da je Navaljni otrovan bojnim otrovom novičok kojim se služe ruske tajne službe.
EU spreman uvesti sankcije i protiv Lukašenka
Ministri vanjskih poslova postigli su u ponedjeljak na sastanku u Luxembourgu dogovor da se i bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko uključi na popis osoba koje su pod sankcijama.
- Vijeće je nametnulo sankcije, koje se sastoje od zabrane putovanja i zamrzavanja imovine, protiv osoba odgovornih za prijevare na predsjedničkim izborima i nasilno slamanje mirnih prosvjeda. Popis ciljanih osoba bit će pod stalnim nadzorom. U skladu s postupnim pristupom, EU je spreman poduzeti daljnje restriktivne mjere, uključujući entitete i visokorangirani dužnosnike, među njima i Aleksandra Lukašenka - kaže se u zaključcima Vijeća za vanjske poslove koje su ministri usvojili na svom sastanku u Luxembourgu.
Riječ je o političkom dogovoru, a tehničke pojedinosti oko stavljanja na popis obavit će se kasnije na nižim razinama.
EU je 2. listopada uvela sankcija protiv 40 pojedinaca iz Bjelorusije zbog prijevara na predsjedničkim izborima i nasilja protiv prosvjednika, ali na popisu nije bilo Lukašenka.
Lukašenko je tada izostavljen u nadi da bi se on mogao uključiti u dijalog s oporbom na rješavanju političke krize. Od toga još uvijek nema ništa, naprotiv iz Bjelorusije stižu vijesti o novom nasilju protiv prosvjednika.
Ministri u zaključcima ponavljaju stajalište EU-a da predsjednički izbori u Bjelorusiji održani u kolovozu nisu bili ni slobodni ni pošteni i da Lukašenko nema demokratski legitimitet.
Ministri još jednom osuđuju nasilje protiv mirnih prosvjednika, uključujući mlade i žene, te brojne slučajeve torture i seksualnog nasilja. Pozivaju da se hitno i bezuvjetno puste na slobodu sve arbitrano privedene osobe, uključujući političke zatvorenike i medijske djelatnike.