Pucaju mi zidovi, plafon je počeo padati, a svaki dan bojim se da kuća ne otklizne, priča nam Marko Punčec (30) iz mjesta Marčan kraj Varaždina o dugogodišnjoj borbi s klizištem na kojem mu se nalazi kuća. Da se klizište može aktivirati bilo gdje i bilo kad, svjedoči i nedavni slučaj u Zagrebu.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Iz Ministarstva su dvaput radili izvide, rekli su mi da se tu kuću ne može obnoviti, da je najbolje da se sruši. Rekli su mi da moja kuća nije za život i da je nesigurna - požalio nam se Punčec, kojem su predstavnici iz Ministarstva obavili prvi nadzor još 2018. godine.
U međuvremenu je došlo do nekih promjena.
- Napravili su mi 'vijenac' iza kuće, te se u njega sad upire cijela kuća. Da to nisu napravili, tko zna što bi bilo. I dalje se bojim, mislim da je to privremeno rješenje, a dok sam sreo načelnika na ulici prošle godine, rekao mi je da je sve na Ministarstvu. Ugradili su mi i cijevi za otpadne vode, koje skupljaju vodu kako se ne bi širila. Najgore je kad je kiša - opisuje nam Punčec, koji nam je pokazao svoj podrum zbog kojeg se boji kako bi se situacija s klizištem ponovno mogla zakomplicirati.
'To klizište u potpunosti je sanirano 2019. godine'
Iz Općine Vinica, u sklopu koje se nalazi Marčan, rekli su nam kako više nema opasnosti od klizanja Punčecove kuće, jer je kako tvrde, klizište potpuno sanirano još 2019. godine.
- Vrijednost sanacije klizišta samo s radovima iznosila je 431.097,88 kuna, a za što su financijska sredstva osigurali Općina Vinica i tadašnje Ministarstvo prostornog uređenja i graditeljstva. Izvedenim radovima u potpunosti je sanirana nizbrežna padina te nema opasnosti od klizanja terena ni za kuću Punčec ni za susjednu kuću koja se nalazi u podnožju, a što je sve potvrđeno i naknadno provedenim istraživanjima - rekli su nam iz Općine, dodajući da je potrebno još sanirati zidove, za što su također pomogli Punčecu podnijeti prijavu na javni poziv Ministarstva.
- Poznato nam je da su predstavnici ministarstva u vezi te prijave bili u nekoliko navrata na uviđaju radi sanacije štete na kući te raspolažemo informacijom da je zahtjev 'na čekanju' - dodaju iz Općine, koja će Punčecu 'vjerojatno pomoći' i u toj sanaciji.
Ministarstvo: Sve je prolongirano zbog potresa i pandemije
Iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine potvrdili su nam kako je tadašnje Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja u srpnju 2018. objavilo javni poziv kojem je bila svrha prikupiti iskaz interesa onih obitelji koje su stambeno ugrožene zbog klizanja tla.
Tada se na isti odazvalo 75 obitelji, te se oformilo Povjerenstvo koje je obišlo sve prijavljene lokacije. Međutim, s obzirom na potrese i pandemiju, izrada posebnog programa za zbrinjavanje stanovnika je odgođena.
- Na žalost, zbog izvanrednih okolnosti koje su nastupile nakon razornih potresa i pandemije uzrokovane širenjem korona virusa te činjenice da smo se prioritetno morali posvetiti rješavanju posljedica koje su prouzročili, čitava izrada i samo donošenje predmetnog programa bilo je prolongirano. Ministarstvo će po izradi Programa, isti predložiti Vladi za donošenje, a za njegovu provedbu potrebno je ujedno osigurati i dostatna sredstva državnog proračuna. Po donošenju Programa, o svakoj će se pojedinačnoj prijavi klizišta donijeti posebna Odluka kojom će se odlučiti o potrebi i načinu stambenog zbrinjavanja stanovnika ugroženih obiteljskih kuća - rekli su nam iz Ministarstva, dodajući da pomoć u sanaciji klizišta građani mogu tražiti od jedinica lokalne samouprave.
Kad smo ih pitali kad bi se taj program mogao izraditi, iz Ministarstva su nas ostavili bez odgovora. S obzirom na to koliko sporo teče obnova Banovine, Punčec i ostali hrvatski građani sa sličnom sudbinom neka se pripreme na duboko strpljenje. Ako ga dosad već nisu izgubili.