Udruga “U ime obitelji” izvijestila o tijeku promatranja predsjedničkih izbora.
Dominik Knezović, koordinator promatrača, rekao je da je Udruga “U ime obitelji” u prvom krugu predsjedničkih izbora imala najviše promatrača od svih nevladinih udruga, 682 promatrača-volontera na terenu koji su bili raspoređeni po cijeloj Hrvatskoj, a najviše u gradu Zagrebu.
- Tijekom pripreme i otvaranja biračkih mjesta neki promatrači imali su problema pri akreditaciji jer DIP nije poslao cjelovite podatke o svim biračkim odborima - rekao je, napomenuvši kako se slična stvar dogodila i na referendumskom izjašnjavanju o ustavnoj definiciji braka.
Istaknuo je kako je bilo primjera vrijeđanja promatrača udruge od nekih birača te da su promatrači nekih stranaka čiji su kandidati sudjelovali u izbornom procesu potpisivali bjanko zapisnike prije kraja izbornog procesa.
- Na biračkom mjestu broj 7, u ulici Račkoga 9 u Zagrebu članica biračkog mjesta bila je pod utjecajem alkohola na što ju je predsjednik biračkog odbora udaljio s tog biračkog mjesta. Naknadno je utvrđeno da je na tom biračkom mjestu bio 21 listić viška te će na tom mjestu biti ponovljeni izbori najvjerojatnije 4. siječnja - pojasnio je.
Natalija Kanački, članica Upravnoga odbora udruge U ime obitelji istaknula je kako je bila prisutna u DIP-u i u Saboru gdje se pratilo izvještavanje iz dijaspore. Napomenula je kako je novost što su se promatranja vršila na svim razinama i u DIP-u te većih nepravilnosti nije bilo.
- Ono što bih mogla uputiti kao mali prigovor DIP-u jest da na kraju dana, ono što bi se očekivalo u demokratski razvijenim zemljama, postoji određeni zapisnik i kategorizacija prigovora kako bismo mi - promatrači, ali i cijela hrvatska javnost mogli vidjeti koliko je ukupno bilo prigovora te na što su se oni odnosili te da možemo vidjeti postoji li kakva pojavnost određenih nepravilnosti - rekla je Kanački dodavši kako su primijetili, ali i imali dojave iz Zagreba te iz cijele Hrvatske građana koji su sami provjeravali i pratili popise birača te su javljali da su na popisima bili preminuli članovi njihovih obitelji ili preminuli sumještani.
- Popisi birača imaju viška birača i duhova birača o kojima se govori. Izuzetno je važno u ovom trenutku da prije drugog kruga predsjedničkih izbora imamo bolje definiranje samih popisa birača - zaključila je Kanački.
Markić: Ministar manipulira podacima
Željka Markić istaknula je kako smatra izuzetno bitnim ponoviti kako ulazimo u drugi krug predsjedničkih izbora s 250.000 više birača od broja punoljetnih osoba u situaciji u kojoj je jedan od kandidata i predsjednički kandidat SDP-a, stranke koja je na vlasti, a ministar koji manipulira podacima vezanim uz broj birača je ministar te iste stranke.
Napomenula je kako su zatražili od MUP-a i Ministarstva uprave da im dostave podatke s 1. siječnja o broju punoljetnih osoba imaju boravište u Republici Hrvatskoj i od Ministarstva uprave da daju broj birača koji su u svim evidencijama u registru birača.
- Medije pozivamo da se ne umore ponavljati ovu činjenicu koja predstavlja presedan u Europskoj uniji, kao i u razvijenim zemljama, da imamo dvije liste birača te da ne znamo točno od kuda je moguće imati veći broj birača od broja punoljetnih osoba - rekla je Markić.
Istaknula je kako je udruga dobila mnogo poziva svojih podupiratelja, vezano za debatu predsjedničkih kandidata koja je održana na HRT-u zadnji dan prije izborne šutnje.
- Smatramo da je nedopustivo da javna televizija, koju građani Hrvatske financiraju s preko 1,2 mlrd. kuna godišnje, napravi sučeljavanje s takvim niskim profesionalnim kriterijima u kojima se uloga i važnost predsjedničke funkcije svodi na poluzabavni show - istaknula je rekavši kako svi znamo standarde bez obzira kakvi su naši stavovi o predsjedničkim kandidatima te smatra da je svaka funkcija u RH koja predstavlja građane važna te je važno tko će nas predstavljati idućih pet godina u Hrvatskoj i inozemstvu.