To je to što me zanima!

Marija Banožića u Saboru čeka fotelja i tek malo niža plaća od one koju je imao kao ministar

Bivši ministar koji je skrivio prometnu nesreću u kojoj je smrtno stradao Goran Šarić (40) , nakon razrješenja iz Vlade, ima pravo na povratak u Sabor, gdje ga uz plaću čekaju i druge povlastice i lukrativne naknade
Vidi originalni članak

Mario Banožić je izabran na izborima 2020. godine u Sabor na listi HDZ-a za petu izbornu jedinicu. Njegov mandat je neotuđiv, pa ukoliko želi, može aktivirati svoj mandat u Saboru sa svim povlasticama.

Kao ministar obrane je imao plaću  od 2.740 eura neto, a sa saborskim povlasticama, ona će biti tek nešto niža. Posao je, naravno, znatno lakši, ne mora dolaziti na sjednice osim kada je glasovanje, ne snosi odgovornost donošenja odluka kao na funkciji ministra. Banožić je također i predsjednik HDZ-a Vukovarsko -srijemske županije, gdje je potpredsjednik Damir Dekanić, župan koji je pijan izazvao prometnu nesreću i Uskok ga tereti da je sve probao zataškati. 

Pogledajte video: Banožić ozlijeđen, vozač kombija mrtav

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Ako se odluči vratiti, čeka ga plaća od 2300 eura

Banožić bi u Saboru, po usporedbi sa zastupnicima  njegovih godina, trebao imati osnovnu plaću od oko 2.300 eura.

Na to, kao i svi zastupnici, dobiva zastupnički paušal od 200 eura, a kako je iz Vinkovaca gdje mu je obitelj, ima pravo i na naknadu za odvojen život od 132 eura. Samo s te dvije naknade, mjesečna primanja mu rastu na ukupno 2.632 eura, što je stotinjak eura niže nego je imao kao ministar. Ali dok kao ministar nije imao pravo na naknade putnih troškova za dolazak na posao, kao saborski zastupnik ima to pravo, a neki na tim naknadama lijepo podebljaju mjesečna primanja, pogotovo ako koriste osobni automobil.

TUGA U PRIVLACI Obitelj i prijatelji poginulog oca dvoje djece: 'Goran je bio pravi veseljak. Valjda je to sudbina...'

Imat će pravo na još tri mjeseca pune plaće

Ali ni to nije sve. Mandat saborskim zastupnicima će završiti sljedeće godine. Nakon što završi, Banožić će imati pravo dobivati još tri mjeseca punu plaću, a zatim tri mjeseca pola plaće saborskog zastupnika. Da je u Saboru proveo duže od godinu dana, onda bi imao pravo na šest mjeseci pune plaće i još šest mjeseci pola plaće. No, godinu dana ne može skupiti jer će izbori biti ranije.

No, to je Banožiću druga opcija. Kao bivši ministar, ako ne želi u Sabor, može aktivirati pravo da još šest mjeseci prima punu ministarsku plaću od 2.740 eura, a zatim još šest mjeseci pola plaće. Zbog svega navedenog,povratak u Sabor mu je isplativiji. 

Zatvor će teško izbjeći

No, ako se i vrati u Sabor, to ne znači da može izbjeći odgovornost za izazivanje nesreće sa smrtnom posljedicom. Policija je protiv njega podnijela kaznenu prijavu za izazivanje prometne nesreće. Kazna za nesreću sa smrtnom posljedicom je od tri do 15 godina zatvora. Ako je nesreća izazvana iz nehaja, kazna je od jedne do osam godina. Međutim, dok cijeli sudski proces završi, saborski mandat će mu isteći. Osim ako ga HDZ opet ne stavi na izbornu listu, pa i na izborima sljedeće godine ne uđe u Sabor. Ali opet, saborski imunitet ga ne štiti od ovog kaznenog progona. 

Idi na 24sata

Komentari 139

  • mgrdasi1 13.11.2023.

    Radi se o vjernom članu tima dragog vođe i predsjednika svekolike mafije Plenkovitza na proputovanju. Vjerojatno neće ni dobiti ozbiljnu kaznu, a najvjerojatnije će i dalje parazitirati na našoj grbači kroz Sabor.

  • lukicluka11 13.11.2023.

    Znači za ubojstvo ako si član hdz-ea se ne ide u zatvor već u nekad časni visoki dom Hrvatskog Sabora, jao koliko su i taj Sabor nagrdili i od njega napravili kokošinjac i sad će to biti i dom ubojica.

  • Privatnik 13.11.2023.

    Javno obznanjujem, kajem se i dajem izjavu: Žao mi je što sam svojim učestvovanjem u ratu i oslobađanju Hrvatske doprinio stvaranju ovakve države koja je na kraju postala nakaradna sprdnja i igralište za novopečene generale koji su bili vozači autobusa, ministre koji, umjesto da sa stetoskopom oko vrata liječe ljude odlučuju o odbrani države ili turistički lete u borbenim avionima. Jednako tako mi je neugodno što sam pomogao da se vrate klase u društvo, poput feudalizma, a građani opet dobiju status kmetova. Sramim se što sam omogućio da jedni piju šampanjac i jedu kavijar u tvrđavi usred glavnog grada dok novonastali kmetovi kopaju po kantama za smeće ne bi li se dokopali kojeg Eura i preživjeli. Oprostite mi, stvarno nisam znao da će se to desiti. Da jesam... Hmm, nije mi pametno javno obznaniti vlastito mišljenje jer ipak sam ja samo kmet, podanik! L.P.

Komentiraj...
Vidi sve komentare