U Saboru se raspravlja o izvješću predsjednika Vrhovnog suda o stanju sudbene vlasti za 2017. i 2018. godinu. Oporba je raspravu iskoristila kako bi progovorila o aktualnim problemima u pravosuđu i ponašanju pojedinih sudaca. Peđa Grbin (SDP) kaže kako se na prvi pogled iz njegovog izvješća čini da je sve u redu i da imamo ogromne pomake u kvaliteti sudovanja, no navodi da u stvarnosti to nije tako.
- Građani su imali prilike vidjeti to u praksi, prije nekoliko dana, u zloglasnom slučaju silovanja u Zadru u kojem su osumnjičenici pušteni na slobodu. Srećom drugostupanjski sud je tu grešku ispravio. Činjenica je da iz takvih odluka proizlazi ozbiljna negativna percepcija za pravosuđe u cjelini - kazao je.
Naveo je da predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa, koji izvješće brani u Saboru, jedini ima ovlasti pokrenuti postupak protiv svih sudaca koji krše zakon te ga je zanimalo hoće li to početi činiti.
Gordan Maras (SDP) kazao je predsjednik Vrhovnog suda Sessa u javnosti poznat kao "komesar HDZ-a za sudstvo"
- Vi ste politički imenovani, koji je HDZ odabrao i zato imamo pravosuđe kakvo imamo u ovom trenutku. Nakon što ste zaštitili suca Turudića, koji se nije zaustavio na poziv policije, i vama je to prihvatljivo ponašanje za suca, pitam vas hoćete li pokrenuti stegovni postupak protiv suca u Zadru ili ćete ga zaštiti kao što štitite sve svoje prijatelje i suca Turudića - pitao je Maras.
Upitao je i hoće li i dalje "komesariti" ispred HDZ-a ili će zaštiti dignitet pravosuđa.
Davor Ivo Stier (HDZ) naveo je kako ovo izvješće ukazuje da i dalje postoji sustavi problem u procesuiranju ratnih zločina neprijateljske vojske, JNA i četničkih formacija.
- Potrebno je revidirati takav pristup i apeliram da se taj aspekt sagleda, jer je to jedno od temeljnih pitanja da bi se povećalo povjerenje građana u pravosuđe - kazao je HDZ-ovac.
Nakon kritika oporbe zašto im predsjednik Vrhovnog suda ne odgovara na pitanja, Sessa je kazao je da ne poznaje dovoljno poslovnik Sabora te da će na kraju odgovoriti na sva zastupnička pitanja. Predsjedavajući Milijan Brkić kazao je kako je to njegovo pravo ali ga i uputio da u svakom trenutku ima pravo uzeti riječ ili na kraju skupno odgovoriti u završnoj riječi.
Božo Petrov (Most) pozvao je predsjednika Vrhovnog suda da se ne brani šutnjom i da se što prije uključi u raspravu.
- Nedavni pravosudni slučaj u Zadru je ponovno skrenuo pozornost javnosti na rad sudova. Neću ulaziti u pojedinačne slučajeve, već ću govoriti o dojmu koji se stvara zbog ovakvih odluka. Nije prvi puta da se diže bura javnosti na odluke sudaca i da je rad sudova glavna tema tjednima u medijima. Do toga ste doveli pravosuđe! Moramo mijenjati stvari, ići u dublje rezove od onoga što ste zamislili i što možete zamisliti. Situacija vam nije baš sjajna - kazao je.
Podnoseći izvješće zastupnicima o stanju sudbene vlasti, predsjednik Vrhovnog suda kazao je da opće stanje rada sudova pokazuje stalni trend smanjenog broja neriješenih predmeta, ali i zabrinjavajući priljev novih predmeta od oko milijun godišnje.
Naveo je da je u 2017. je riješeno 1,278 milijuna predmeta, dok je neriješeno ostalo 464.000 predmeta, a u 2018. riješeno 1,216 milijuna predmeta, a neriješenih je 407.000 . Novih predmeta u 2017. primljeno je 1, 2 milijun , a u 2018. 1,1 milijun.
- To pokazuje da je priljev novih predmeta u sudovima enorman s obzirom na broj stanovnika, da je neproporcionalno velik, to ukazuje da je zakonska nadležnost sudova vrlo široka- rekao je Sessa.
Naveo je da je u dvije godine smanjen je broj sudova i pravosudnih dužnosnika, skraćeno trajanje sudskih postupaka. Sudovi se, kaže, sve uspješnije nose s priljevom predmeta, pa tako povećanje stope ažurnosti bilježi se na općinskim, županijskim, Visokom prekršajnom i Vrhovnom sudu. Dao je i preporuke da se do kraja provede redefiniranje mreže i vrste sudova, izjednači visina plaće svih sudaca koji sude u drugostupanjskom postupku, donese zakon o sudskoj dostavi te u proračunu ministarstva pravosuđa osigura fond za honorare sucima koji će doći kao ispomoć na Vrhovni sud.
Zbog zaštite identiteta žrtve nismo omogućili komentare pod tekstovima o ovom slučaju. Hvala vam na razumijevanju.