To je to što me zanima!

Malo je prenaglio: Plenković ne može sam razriješiti ministre!

Mi nemamo kancelarski sustav u kojem bi takvo razrješenje bilo moguće. Da je zakonodavac to htio, on bi predvidio. Nismo još imali ovakvu situaciju, kaže profesor upravnog prava
Vidi originalni članak

Premijer ne može samostalno i bez Sabora razriješiti ministre koji nisu podnijeli ostavku. Tvrdi to profesor upravnog prava Ivan Koprić i tako ruši argumente premijera Andreja Plenkovića koji kaže da on osobno može razrješni ministre u Vladi.

Nevjerojatno je da procedura razrješenja člana Vlade ako on odbija otići uopće nije jasno propisana hrvatskim zakonima i Ustavom, pa je podložna tumačenje. Koprić nema nikakve dvojbe.

- Mi nemamo kancelarski sustav u kojem bi takvo razrješenje bilo moguće. Da je zakonodavac to htio, on bi predvidio. Nismo još imali ovakvu situaciju, ovo je inovacija koja izlazi iz okvira ustavnih standarda i nije predviđena. Kad nije predviđena, nije niti moguća. Na mala vrata se pokušava progurati praksa koja nije regulirana - kaže Koprić.

Nema nikakvih dilema da li ministri mogu ili ne biti razriješeni. Temeljem Ustava dobili su moje povjerenje, ja ih mogu, kada nema više povjerenja, razriješiti - rekao je premijer Plenković

Koprić objašnjava da je u Ustavu propisano da imenovanje članova Vlade ide uz supotpis predsjednika Sabora, ali da je to tek deklarativan potpis, nakon što su ministri već dobili povjerenje. Regulirano je i kada ministar podnese ostavku, a predsjednik Vlade je prihvati. Onda opet nema potrebe da o tome raspravlja Sabor, nego premijer predlaže nove ministre Saboru. Ali sada je sve drugačije.

- Moguće je u Saboru pokrenuti postupak razrješenja ministara regularnim putem, izglasati im nepovjerenje i onda imenovati nove. To je jedini način. Znam da su Plenkoviću sugerirali suprotno, ali on time izlazi izvan ustavnog okvira i Ustavni sud treba reagirati - zaključuje Koprić koji je svjestan da se neki neće složiti s njim, ali da on na sve gleda strogo stručno.

Podsjetimo, šef Sabora Božo Petrov tvrdi slično, ali ne isto. On kaže da bez njegova potpisa ne mogu ministri biti smijenjeni, a ako ga on uskrati, treba raspravljati u Saboru nepovjerenje ministrima. I ustavnopravni stručnjak Mato Palić s osječkog Pravnog fakulteta nema dvojbe da je Plenkoviću potreban i supotpis predsjednika Sabora. On to tumači iz članka ustava koji kaže da oni zajedno i imenuju ministre.

- Ako predsjednik Sabora ne supotpiše, ministri ostaju na svojim dužnostima - tvrdi Palić.

Barić: Petrov ne mora supotpisati odluku o smjeni Mostovih ministara

Ustavnopravna stručnjakinja Sanja Barić kazala je u četvrtak da predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov ne mora supotpisati odluku o smjeni Mostovih ministara, dok je bivši SDP-ov ministar Arsen Bauk suprotnog mišljenja navodeći da je riječ o identičnoj situaciji kao kod smjene Slavka Linića.

"Sve državne institucije imaju samo one ovlasti koje im daje Ustav, a u Ustavu piše da predsjednik Hrvatskog sabora supotpisuje imenovanje, dok ništa ne govori o razrješenju. Međutim i kod supotpisiavanja imenovanja karakter supotpisa je isključivo verifikacione naravi, dakle on mora dati potpis ako je postignuta potrebna veličina u Saboru. On samo verificira da je toliko ljudi u Saboru za to glasovalo, to nije diskreciona odluka", kazala je Barić Hini.

Dodala je i da je u trenutku kada neki ministar izgubi premijerovo povjerenje logično da nema više što tražiti u Vladi. "No, 'de jure' je za smjenu premijera potrebno izjašnjavanje Hrvatskog sabora, jer vlada je vlada dok god ima povjerenje Hrvatskog sabora. Prema tome Plenković sada mora doći u Hrvatski sabor i tražiti glasovanje o imenovanju novih ministara. Vjerojatno će to na taj način izvesti i u tom trenutku s tim glasovanjem ćemo dobiti ili nećemo nove ministre što će predsjednik Sabora svojim potpisom morati potvrditi", tvrdi Barić.

Ističe da predsjednik Sabora, ukoliko ne želi potpisati tu odluku, može jedino dati ostavku, jer nema nikakvu konstitutivnu odluku vezanu za imenovanje ili razrješenje vlade.

"On formalno samo supotpisuje imenovanje, ali konstitutivna je odluka na Saboru kao cjelini. Predsjednik Sabora jedino može odlučiti kada će to staviti na dnevni red, no i za to je propisan rok u saborskom Poslovniku", zaključila je Barić.

Bauk: Situacija identična razrješenju Slavka Linića

SDP-ov Saborski zastupnik i bivši ministar uprave Arsen Bauk, suprotno tome, smatra da je ova situacija identična razrješenju njihova ministra financija Slavka Linića u kojoj stoji da je donesena uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora. Na svom je Facebook profilu objavio i odluku tadašnjeg premijera Zorana Milanovića o Linićevu razrješenju u kojoj stoji da je donesena temeljem Ustava i uz supotpis predsjednika Hrvatskoga sabora.

Tvrdnju da Mostovi ministri u četvrtak nisu smijenjeni iznio je predsjednik Sabora Božo Petrov ističući da je za smjenu potreban njegov supotpis, s čime se nije složio premijer Andrej Plenković ističući da "ministri koji nisu u stanju dati potporu kolegi, ne mogu biti članovi njegove vlade".

Prema neslužbenim informacijama Plenković je Petrovu već poslao zahtjev za potpis o razrješenju ministara Slavena Dobrovića, Vlahe Orepića i Ante Šprlje, no Petrov ga navodno neće potpisati nego će zatražiti mišljenje Ustavnog suda.

Idi na 24sata

Komentari 313

  • beiv 02.05.2017.

    Tko je odgovoran za rad Vlade? Onaj tko odgovara ima je pravo krojiti i prekrajati.

  • BU 27.04.2017.

    Supotpis predsjednika Sabora je samo obvezujući formalan akt, koji se vrši kada je većina u Saboru izglasala povjerenje ili istovremeno nepovjerenje jednom i povjerenje drugom Ministru. Bitno je napomenuti da se u mandatu Vlade taj postupak (razriješenja postojećeg ministra i imenovanja novog ministra na isto ministarsko mjesto mora odvijati istovremeno), jer bi u protivnom bi to značio pad Vlade.

  • Herzog(315178) 27.04.2017.

    Most će izrasti u pravu stranku !

Komentiraj...
Vidi sve komentare