Učenici OŠ Srinjine iz istoimenog mjesta blizu Splita, njih 200-tinjak, tijekom prvog polugodišta školske godine radili su na hvalevrijednom projektu oslikavanja “Poljičkog kalendara”.
Kako nam kaže voditeljica projekta Sanja Mamić, knjižničarka i profesorica likovnog, riječ je o spajanju kulturne baštine njihova kraja i likovnog odgoja. Djeca od prvog do osmog razreda na satovima likovnog, uz pomoć svojih učitelja, slikala su inspirirana citatima iz knjige “Poljica: narodni život i običaji” iz 1906. godine poljičkog etnografa don Frane Ivaniševića.
- Ta knjiga se smatra jednom od najvrednijih etnografskih monografija, a napisana je na dijalektu lokalnog stanovništva. Razmišljala sam kako bismo je mogli upotrijebiti u ovom vremenu i naposljetku sam izvukla dijelove koji opisuju kalendarsku godinu. To je bio povod i motivacija. Upravo po tim opisima djeca su radila ilustracije sa svojim učiteljima. Uglavnom se radilo u temperi, kolažu, flomasteru i kombinacijama tih tehnika. Na kraju smo profesor likovnog Boris Šitum i ja odabrali najbolje radove – objašnjava nam Sanja Mamić dodajući kako je svaki razred dobio jedan mjesec, a jedino su sedmaši, kojih ima najviše, dobili dva mjeseca za oslikavanje.
Tako primjerice za prosinac uz učenički rad stoji citat: “Zadni misec. Prosipje susnižicom. Vedre noći probadaju. Debel mraz vata se zemle”, dok se siječanj opisuje riječima: “Sičan (đenar) prvi misec počan od mladoga lita. Zove se misec sičan jer se u nemu siče gora. To je najjogunastiji misec u zimi. Stane huka bure u moru, dižu se barjaci dima do neba. Uzavre pusto more ka voda u lopiži. Za koji dan nije vidit jidra za jidrit”.
- Kako bi što više radova uklopili u kalendar, napravili smo tri verzije pa je tako iskorišteno 36 dječjih radova. Kad smo ga konačno dobili otiskanog, uzbuđenju u školi nije bilo kraja – govori nam Sanja. Kalendar se, preko školske zadruge, prodaje u školi po simboličnih 15 kuna. Nije im cilj zaraditi na njemu novac, nego samo vratiti uloženo kako bi mogli opet raditi na novim projektima.
Likovna tradicija
Kalendar se preko zadruge OŠ Srinjine prodaje po simboličnih 15 kuna. Nije im cilj zaraditi na njemu novac, nego samo vratiti uloženo kako bi mogli opet raditi na novim projektima koji razvijaju kreativnost, poduzetništvo i timski rad.