Niz potresa pogodio je proteklih tjedana područje Dalmacije, BiH i ostalih susjednih zemalja. Oni u susjednoj nam BiH varirali su do 2,8 po Richteru, a u Crnoj Gori je izmjeren jedan i od 4,9 po Richteru. Taj posljednji se mogao osjetiti i u Hrvatskoj gdje su seizmolozi izmjerili nekoliko potresa, jedan jačine 3,7 po Richteru bio je blizu Metkovića.
Marija Mustać Brčić, dežurni seizmolog Seizmološke službe Republike Hrvatske ispričala nam je u razgovoru prošle godine kako nije čudno da na jugu Hrvatske budu potresi.
- To je područje umjerene do jake seizmičnosti i u prošlosti se dosta potresa događalo u području Hercegovine i u Dubrovačkom području, kao i cijele Dalmacije - ispričala je tada.
Katastrofa u Makarskoj
Mnogi se još sjećaju velikog potresa koji je u siječnju 1962. godine pogodio Makarsku i okolicu. Taj se potres dogodio u podmorju, a nakon njega je zapažen i tsunami.
- Nakon tog potresa dogodio se jedan jako mali tsunami od 10-ak centimetara, što nije opasno. U slučaju takvih potresa u krškom terenu mnogo je opasnije što dolazi do odrona kamenja – rekla je Mustać Brčić.
U prvom udaru potresa napukla je makarska riva u duljini 700-tinjak metara, a u iduća dva tjedna zemlja se zatresla još 54 puta. Oštećeno je oko 11 tisuća stambenih objekta, a 13.291 stanovnika ili 13 posto ukupnog stanovništva ostalo je bez krova nad glavom, pisao je Tportal. Procjenjuje se da je taj potres bio jačine 6,2 po Richteru.
- Mislili smo da je rat, da nas netko bombardira. Taj drugi potres bio je oko 6 sati, još je bio mrak. Zavladala je panika. Imao sam osjećaj da se planina pomaknula. Čula se strahovita grmljavina. Poslije par trenutaka, Biokovo se više nije vidjelo od prašine. Odzvanjali su krikovi vukova, ptica... - ispričao je za Večernji list Velimir Urlić, tada 10-godišnjak.
Najviše su stradala naselja Podgora, Drašnice, Igrane, Tučepi, Živogošće, Zaostrog, Gradac, Brist, Drvenik i Podaca, Makarska i Ploče.
Potresu BiH uništio 86.000 stanova
Sedam godina kasnije, BiH je uzdrmao potres jačine 6,4 po Richterovoj ljestvici. Bilo je to 27. listopada 1969., a sve je počelo jakim udarom u noći 26. listopada u 2:55 sati. Podrhtavanje se nastavilo sve do 8:53. Najveći potres bio je u 16:35, 20 kilometara ispod grada.
Potpuno ga je uništio. Poginulo je 15 ljudi, a oko 1100 ih je bilo lakše ili teže ozlijeđeno. Uništeno je više od 86.000 stanova, a stradale su i brojne škole i zdravstvene ustanove. Ljudi, koji su ostali bez svojih domova, hladne su noći, u kojima se temperatura tada spuštala ispod nule, provodili pod vedrim nebom i u šatorima.
Autobusi su iz Banje Luke odvezli osnovce i srednjoškolce koji su, skoro započetu, školsku godinu završili u raznim krajevima bivše Jugoslavije.