Davor Majetić iz Hrvatske udruge poslodavaca, gostovao je u emisiji RTL Danas te se osvrnuo na nove Vladine mjere za pokretanje gospodarstva.
Argumenti za mijenjanje Zakona o radu
- Činjenice govore u našu korist. Mi imamo skoro 80.000 tvrtki koje danas koriste mjere za očuvanje radnih mjesta. To je skoro pola milijuna radnika koji danas dobivaju pomoć i koji nemaju dovoljno prihoda da bi se isplatile plaće - rekao je Majetić.
- Kriza traje već 45 dana i trajat će još neko vrijeme. Danas su po prvi puta nakon 45 dana otvoreni dućani te ćemo sada vidjeti kakvi će biti prometi. Sigurno je da sve tvrtke koje su u koroni, a to su gotovo sve, imaju manje prihode nego što su ih imali prije krize. Od 20 do 100 posto. Takve tvrtke toliko čekanja, nerada ili malo rada, nemaju sredstva za isplatu plaće u punom iznosu. Odnosno u onom iznosu koji je bio prije krize - dodao je.
Termin izvanrednog stanja
- Svojim prijedlogom izmjena Zakona o radu, želimo uvesti termin izvanrednih okolnosti ili pandemije. U toj situaciji poslodavac može zbog tih okolnosti isplatiti plaću koja je manja od onoga što je u ugovoru o radu, a minimalna može biti minimalna plaća - rekao je.
- Veliki broj njih morat će smanjivati, dogovarati se, razgovarati sa socijalnim partnerima. Mi želimo da se to regulira jer to onda ostaje na osobnim razgovorima, pregovorima i ucjenama - dodao je.
S ovim zakonom ugovor o radu vrijedio bi, ali poslodavac bi mogao isplaćivati manju plaću sve dok traju ti posebni uvjeti.
Takve odredbe su u interesu i radnika i sindikata, a ne samo poslodavca.
- Oni koji nemaju novaca neće isplatiti plaće - objasnio je.
- Neki će posezati za otkazima, a to želimo spriječiti - dodao je Majetić.
Poslodavci žele regulirati i rad od doma.
- Sada svi znamo da se od doma može raditi i da je to nekim tvrtkama i učinkovitije. To pokazuje smjer u kojem će se ići i nakon korona virusa - zaključio je Majetić.
- To moramo promijeniti u Zakonu o radu kako bi radnici i poslodavci radili po pravilima i zaštitili prava i radnika i poslodavca - dodao je.