Mađarski parlament neće glasati o kandidaturi Švedske za članstvo u NATO-u na sjednici koja se održava idući tjedan, prema dnevnom redu objavljenom u četvrtak.
Švedska, koja je odbacila dugogodišnju politiku vojne nesvrstanosti nakon ruske invazije na Ukrajinu, nadala se da će se službeno pridružiti Savezu na samitu NATO-a 11. i 12. srpnja. Iako ima snažnu potporu drugih članica poput Sjedinjenih Država, Turska i Mađarska do sada su blokirale ratifikaciju njezinog članstva.
Zastupnica oporbene stranke Demokratska koalicija Agnes Vadai rekla je u četvrtak Reutersu da zastupnici vladajuće stranke Fidesz i demokršćanskih stranaka nisu, na sastanku odbora, podržali prijedlog da se to pitanje uvrsti na dnevni red plenarne sjednice parlamenta koja se održava idući tjedan.
- Odbor parlamenta odbio je stavljanje glasanja na dnevni red idući tjedan- rekla je Vadai i dodala da će njezina stranka ponovno predložiti glasanje u ponedjeljak u parlamentu.
Vadai je rekla da je "očito" da je Fidesz odlučio zakazati glasanje ovisno o stajalištu Turske.
- Viktor Orban kreće se u tandemu s Erdoganom...ignorira mađarski suverenitet i...uništava jedinstvo NATO-a- rekla je.
- Kako danas izgleda, neće biti ratifikacije prije samita NATO-a- dodala je.
Švedski premijer Ulf Kristersson rekao je da namjerava razgovarati s Orbanom kasnije u četvrtak nakon medijskih napisa da će mađarski parlament odgoditi ratifikaciju švedske kandidature za NATO.
Glasnogovornik mađarske vlade i ministarstvo vanjskih poslova nisu odgovorili Reutersu na upite poslane emailom.
Mađarski parlament zasjedat će idući ponedjeljak, utorak i petak. Glasat će o nekoliko prijedloga zakona, uključujući proračun za 2024. godinu.
Proces ratifikacije zapinje u parlamentu od prošlog srpnja, ali Orban je tek u veljači prvi put izrazio zabrinutost oko težnji Švedske i Finske za članstvom u NATO-u.
Optužio je obje zemlje, između ostalog, za širenje "otvorenih laži" o zdravlju demokracije i vladavine prava u Mađarskoj. Međutim, mađarski zastupnici odobrili su kandidaturu Finske krajem ožujka.
Ponavljajući stajalište Turske, Erdogan je rekao glavnom tajniku NATO-a Jensu Stoltenbergu, u telefonskom razgovoru u nedjelju, da Švedska mora zaustaviti prosvjede pristaša zabranjene Kurdistanske radničke stranke (PKK) u Stockholmu kako bi dobila zeleno svjetlo za pridruživanje savezu.
Zapadni dužnosnik rekao je Reutersu u srijedu da su saveznici u NATO-u pojačali napore da uvjere Tursku da prestane blokirati Švedsku, ali nije jasno hoće li u tome uspjeti prije samita u Litvi.