To je to što me zanima!

Luetić: 'Trend rasta ukazuje na to da bismo uskoro mogli imati i preko 4000 zaraženih'

Predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić kaže da bismo danas mogli imati preko 2000 zaraženih, a kriza s veledrogerijama zabrinjava i liječnike i pacijente
Vidi originalni članak

Bez sumnje svjedočimo trećem valu, poručio je Luetić u programu N1.

- Posebno zabrinjava da je Hrvatska sad na bazi tjedne incidencije najgora u EU, imamo najbrži rast novozaraženih, a to ćemo za koji tjedan vidjeti u bolnicama. Primjerice danas u odnosu na prije četiri tjedna imamo gotovo dvostruko više pacijenata na respiratorima, gotovo 60% više pacijenata je u bolnicama, a tek smo prije koji dan dosegli razinu od 1.000 novozaraženih na dnevnoj bazi - rekao je Luetić.

Kaže kako su današnje brojke posljedica zaraze od prije dva do tri tjedna, a tada ih nije bilo puno. 

- Danas ćemo vjerojatno svjedočiti broju od 2.000 i više zaraženih, a u bolnicama ćemo tu sliku vidjeti kroz dva tjedna, smatra Luetić.

TEŠKO STANJE ZBOG KORONE Zbog velikog broja oboljelih u KBC-u Split samo hitne operacije

Od početka epidemije u Hrvatskoj najveći broj zaraženih zabilježen je 10. prosinca kada smo u 24 sata imali brojku od 4620 pozitivnih, a prema sadašnjem trendu rasta, smatra Luetić, ponovo se penjemo prema tim brojkama iz prosinca.

- Ako pogledamo trend rasta zadnja četiri tjedna, izgledno je da će brojevi doseći i više od 4.000. Hoće li se to dogoditi, ovisi o svima nama. Ako dosegnemo takve brojeve, vjerojatno ćemo u bolnicama opet imati velik broj hospitaliziranih, vratiti se raditi na covid odjele, a čini se da će biti potrebe za tim, rekao je.

POOŠTRAVAJU MJERE Prijedlog stožera: Od 1. travnja u Splitu obavezne maske na otvorenom, zatvaraju teretane

Luetić ne vidi otvaranje terasa kao problem i smatra da se ugostitelji drže propisanih mjera, ali ipak poziva na oprez i smatra da bi škole trebale ići na online nastavu.

- Svaki pojačani kontakt u situaciji bujanja epidemije je rizičan pa i svako komuniciranje među ljudima. Dobro je što dolaze školski praznici, treba promisliti o prelasku na model C jer je tu najviše grupiranja u zatvorenom prostoru, rekao je Luetić.

Dug prema veledrogerijama

Luetić se osvrnuo i na trenutno gorući problem duga prema veledrogerijama. Kaže kako je situacija u kojoj liječnici potencijalno neće moći pružati pacijentima adekvatnu skrb zabrinjavajuća i neprihvatljiva.

- Dug nije nešto novo. Desetljećima postoje značajni dugovi u zdravstvu što govori o nesrazmjeru prihoda i rashoda. Sad je interval eskalacije krize s dugom, prijetnje blokadom i blokada sve kraći. Mislim da je trenutna situacija intenzivirana koronakrizom u smislu povećane potrošnje i smanjenog prihoda, odnosno davanja za zdravstvo, rekao je Luetić.

KRIZA ZBOG DUGA ZA LIJEKOVE Očaj u bolnicama: 'Ako sve ovo potraje, odlučivat ćemo koji će pacijent dobiti lijek, a koji ne'

Luetić smatra da trenutni sustav nije dugoročno održiv i da se nada da će Vlada u kratkom roku postići dogovor s veledrogerijama.

- Bolnice imaju određene zalihe, no one nisu velike i dugoročne, broje se na razini dana, eventualno koji tjedan. Već danas na najavljenom sastanku nadam se da će Vlada i veledrogerije postići sporazum i da će se isporuka lijekova nastaviti. Očito trebamo naći bolji način financiranja zdravstva. Pitanje je je li održiv ovaj Bismarckov model u kojem 30% građana iz plaća izdvaja za sustav zdravstva, a 100% građana ima zajamčene zdravstvene usluge. Trebamo to redefinirati da se i iz proračuna izdvaja na godišnjoj razini veća količina novca. Potrebna je i racionalizacija da sustav s obje strane bude što balansiraniji, rekao je Luetić.

DUG OD 2 MILIJARDE KUNA Ministar Beroš sastaje se sa predstavnicima veledrogerija: 'Našli smo kratkoročno rješenje'

Luetić kaže kako sustav na ovaj način funkcionira već godinama i da zbog epidemije nije bilo moguće provesti potrebne reforme.

- Govoreći o trenutnoj situaciji, ministar sigurno nije imao primjereno vrijeme da se bavi reformama zdravstva zbog pandemije. Ako se vratimo u 2014., kad je Sabor usvojio plan razvoja bolnica, da je to usvojeno za vrijeme vlade lijevog centra, taj plan je usvojen bez ijednog glasa protiv. No, na njegovu implementaciju u proteklih 6,7 godina prije korone nije učinjeno ništa. To je dokaz koliko reforme ostaju mrtvo slovo na papiru, zaključio je Luetić.

Idi na 24sata

Komentari 55

  • kemy 01.04.2021.

    treba sve pozatvarati... molimo pocnite sa stozerom i vladom, a ako bude jos mjesta u remetincu, onda ove strucnjake koji svjesno lazu narod, da bi se uhljebili u blizini velike kolicine novca. pitajte stozerase, neka priznaju koliko su neto novca uprihodili od kad be korona aktualna.... neka ukljuce makar samo ono legalno... place, dnevnice, prekovremene, dodatke.... ostatak ce biti jos minimalno duplo... ali nema veze

  • kemy 01.04.2021.

    nezaboravite da se moze dogoditi, da bude i po vise njih dnevno koji ce imati simptome bolesti.... mozda ne jake , ali svejedno.... osim toga dolazi nam znatan broj od onih koji su cijepljeni... i oni nam jos pogorsavaju prosjek... kazem za prijatelja

  • samoproglašeni antifuksićić 31.03.2021.

    A pokazuju li brojke MOGUCNOST RASTA broja oboljelih manjeg od navedenog ili nedajboze MOGUCNOST PADA?!?!? Ajme ajme, zamisli cuda "doture naš, špašitelju naš"...mogucnost postoji, mudra izjava

Komentiraj...
Vidi sve komentare