Ako se država želi sa mnom politički obračunati, neka onda i snosi troškove postupka.
Javno i bez imalo grižnje savjesti obrazložio je tako Zlatko Pinjuh (bivši HDZ), načelnik male općine Čeminac pored Osijeka zašto će mu općina plaćati troškove odvjetnika. A protiv njega i suradnika postupak vodi USKOK i to da su oštetili istu tu općinu za više od 63.000 kuna. Nažalost, načelnici iz nekih općina shvaćaju proračunski novac kao bankomat pa se novac troši na sve i svašta - od janjetine i apartmana do putovanja.
Zlatko Pinjuh
Nakon što su mediji raskrinkali malverzacije bivšeg ministra uprave Lovre Kuščevića dok je bio načelnik općine Nerežišća na Braču, mnogi su se pitali kako je uopće mogao postati ministar. Kako nitko nije ranije prijavio da je antidatirao dokument kako bi si štalu pretvorio u kuću, prenamjenjivao supruzi zemljište, namjestio šogoru stan...Što su radile tajne službe, Državna revizija, Državno odvjetništvo?
Lovro Kuščević
Odgovor je jednostavan, prave kontrole na rascjepkanoj i neučinkovitoj lokalnoj upravi i nema. Pinjuh i Kuščević samo su dio onih koji su uhvaćeni s prstima u pekmezu, ali brojni drugi primjeri svjedoče o nekontroliranoj potrošnji novca. A pitanje je koliko toga je još daleko od očiju javnosti. Hrvatska ima 428 općina, 127 gradova i 20 županija i osim što se svi stručnjaci slažu da je to prevelik i neodrživ broj jer u prosjeku jedna jedinica lokalne uprave ima pod sobom tek 2900 stanovnika, niti jedna Vlada nije učinila ništa na teritorijalnom preustroju. Dubravka Jurlina Alibegović s Ekonomskog instituta koja se godinama bavi lokalnom upravom i predlaže spajanje i racionalizaciju, a kratko je i bila ministrica uprave, za to ima jednostavno obrazloženje.
- Za takvu reformu treba vrlo jaka politička volja i konsenzus i oporbe i vlasti. A volje nema jer se radi o 9700 dužnosničkih mjesta u lokalnoj upravi i ogromnom utjecaju na zapošljavanje u komunalnim poduzećima i upravi - obrazložila je već ranije Alibegović u razgovoru za 24sata.
Broj koji je spomenula su mjesta načelnika, gradonačelnika, zamjenika, lokalnih vijećnika...
Općine jesu sitne ali su lani imale procvat prihoda od poreza. Dobile su čak 2,5 milijardi ili milijardu više nego 2017. godine. Ukupno je lokalna uprava nakon izmjena zakona ove Vlade dobila 3,3 milijarde više prihoda. U šest mjeseci ove godine su imali čak 1,2 milijardi kuna više nego su stigli potrošiti! Ali se bore protiv nižeg poreza na dohodak koji bi njihovim građanima ostavio više novca u džepu od plaće.
Zajedno gradovi, županije i općine zapošljavaju 14.000 ljudi, a tu ne spadaju zaposleni u lokalnim komunalnim poduzećima, agencijama, ustanovama... Koliko tamo ukupno ljudi radi nitko u državi nema podatak.
Dodatno, pozicije načelnika, gradonačelnika i župana skoro do razine nesmjenjivosti je ova Vlada ojačala izmjenama zakona.
Kada se sve zbroji, jasno je da iako neke općine žive od pomoći, načelnici imaju veliku autonomiju, novac i malo kontrole. A primjera zlouporaba koje su nekad za rubriku vjerovali ili ne je na pretek. Tako je nedavno optužen načelnik siromašne općine Škabrnja optužen da je oštetio općinu za više od 875.000 kuna.
Nediljko Bubnjar - ...godinama putovao, jeo, pio na račun općine, USKOK ga goni da je izvukao 875.000 kn...
Općina je njemu i zamjenici plaćala privatne puteve, prehranu u restoranima, čak i kad su kupovali hranu za svoju kuću. U Općini Polača nedaleko od Biograda sadašnji načelnik je nakon revizije utvrdio da je prethodnik trošio novac na stotine kilograma janjetine, apartmane od 12.600 kuna, jela u skupim restoranima.
M. Baričević - Jasenice, ...sudi se s ugostiteljem koji kaže da općina nije platila 185.000 kn za janjetinu
Europa nas upozorava na korupciju...
Snažna je percepcija o raširenosti korupcije i nedostaje učinkovitih instrumenata za njezino sprečavanje i sankcioniranje, osobito na lokalnoj razini.
Stoji to u ovogodišnjem izvješću Europske komisije o Hrvatskoj. Nitko u vlasti za to posebno ne mari. EK kaže i da lokalna uprava nije učinkovita.