Od 7. do 13. travnja održat će se trinaesti po redu Festival tolerancije - JFF Zagreb. Ove godine projektirat će se više od sedamdeset filmova s temom ljudskih prava, jednakosti i prihvaćenosti.
Direktorica festivala Nataša Popović na konferenciji za novinare u utorak rekla je kako već trinaest godina rade na većoj toleranciji u društvu, no posla je sve više.
- Ove godine fokus festivala je na jednakosti i pravednosti, o kojima ćemo govoriti kroz projekcije više od 70 filmova koji su nagrađivani na renomiranim svjetskim festivalima, a o toleranciji prema izbjeglicama i njihovoj integraciji u Hrvatskoj kroz izložbe, od kojih su dvije o od njih dosta intrigantne, rekla je Popović.
Producent festivala Hrvoje Pukšec rekao je kako nije bilo teško pronaći dobre filmove u ovim vremenima, a fokus je upravo bio na njihovoj kvaliteti.
Novina na festivalu je sekcija Idemo dalje u suradnji s UNHCR-om s tri projekta proširene i virtualne stvarnosti, sve prisutnijom formom na audiovizualnoj sceni.
- VR tehnologijom želi se problem netolerancije približiti djeci i mladima, te njima pomoći bolje shvatiti taj problem, rekla je direktorica festivala Nataša Popović.
Jedan od filmova koji će se prikazati na festivalu je Izbrisana u slovensko-hrvatsko-srpskoj produkciji u kojem Judita Franković glumi ženu koja je primorana tek rođenu bebu ostaviti u rodilištu jer je u sustavu birokracije ona nevidljiva.
- Prije nego što sam dobila film na audiciji nisam bila upoznata s temom, no kad sam se informirala shvatila sam koliko je to zapravo strašno. Fenomen izbrisanih u ovom filmu je kontekst, a priča je borba za dijete, njoj kažu da ne postoji, a dijete je u sistemu, ispričala je Franković.
Novost je također i Masterclass tolerancije u kojem će autori govoriti o nastanku svojih filmova.
Uz filmove, održat će se i dvije izložbe. Od 6. do 17. travnja ispred Muzeja suvremene umjetnosti održat će se Izložba “Kao da ih nema: oživljavanje sjećanja na poljske Židove”.
Od 1. do 17. travnja na javnom prostoru u Zagrebu svoje fotografske uratke pod nazivom“Oni” izložit će cijenjeni fotografi Stanko Herceg, Mare Milin, Ana Opalić i Ivan Posavec.
Fotografi su na konferenciji izrazili nadu da će te fotografije potaknuti empatiju kod ljudi koji će pogledati te tužne priče, s obzirom da je i Hrvatska imala rat i brojne izbjeglice koje je trebalo negdje smjestiti, a što se, kažu, brzo zaboravilo.