To je to što me zanima!

Linić je poručio građanima: Zadužujte se samo u kunama

Koordinator udruge Franak Denis Smajo kaže da je rizik kredita u eurima vrlo visok te da bi neke rate mogle narasti i do 2.000 kuna. Problem su kaže fiksne marže
Vidi originalni članak

Na temu Euribora i kredita u eurima u petak su u emisiji Poligraf Hrvatskog radija govorili Slavko Linić, predsjednik Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček i ekonomski strateg HSLS-a Josip Budimir. Linić je rekao kako smatra da se u naredne tri do četiri godine ništa neće dogoditi vezano za kamate. Građanima je poručio da se zadužuju samo u kunama. Budimir je rekao kako  je za očekivati da Euribor raste - kada se makroekonomski pokazatelji poboljšaju i kad naraste potražnja za kreditima.

- Banke bi morale voditi računa i o svojim potrošačima jer će se kamatne stope godišnje dići i do 10% i to potrošači neće moći podnijeti - kaže Budimir. 

- Sve je prenapuhano. Euro nikad ne može biti CHF, radi se samo o kamati a ne i o tečaju. Kamate su trenutno vrlo blizu povijesnog minimuma, a novi zakon je loš jer su svi krediti vezani za euro - rekao je pak Bohaček. 

U emisiju se javio koordinator udruge Franak Denis Smajo. Kazao je kako je rizik kredita u eurima vrlo visok te da bi neke rate mogle narasti i do 2.000 kuna. Smajo smatra da su problem fiksne marže - ekstra profit banaka, a ne Euribor. Bohaček mu je odgovorio kako su banke prisiljene na takve marže Zakonom o potrošačkom kreditiranju, javlja HRT. 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • leptir53 18.04.2015.

    kad je većina ljudi dizala kredu u švicarcima.. ja sam dignuo kunski kredit.(na šalteru su mi preporučili švicarca).i to gotovinski..5 god.. radi kupovine automobila.. polovnog.... rata mi se nije povećala više od 20 kuna.. dok ovi u švicarcima.. mila majko...

  • Caffe-bar Gemini 18.04.2015.

    Kod kreditiranja i potrošnje unutar RH, trebalo bi zabraniti iskazivanje kreditne zaduženosti i vrijednost roba i usluga u drugoj valuti. Time bi se uklonila devizna klauzula u tržišnim odnosima unutar RH. Tu klauzulu bi moglo koristiti samo u komparativnim odnosima izvozno orijentiranog tržišnog gospodarstva RH sa gospodarstvima drugih država. Na tržištu RH, kliznu kamatu treba ukinuti, a treba ju dopustiti u poslovanju izvozno orijentiranog tržišta. Znači, u međusobnim odnosima RH subjekata ne smije biti devizne klauzule i sve se izražava u kunama, a u odnosima RH subjekata i subjekata drugih država može se koristiti devizna klauzula. Banke kćeri su domaći subjekti i u odnosima sa domaćim subjektima ne smiju odnose temeljiti na valuTnoj klauzuli, dok iste sa stranim subjektima pa i svojim majkama u drugim državama te odnose mogu temeljiti na valutnoj klauzuli. Isto se odnosi i na odnosima izvozno orijentiranih tržišnih subjekata RH. Država treba garantirati samo kunsku štednju, dok za deviznu štednju garantirati treba banka/majka ili ona mora biti reosigurana. Ona banka koja ne može garantirati štednju u devizama, ne bi se smjela niti baviti deviznom štednjom.

  • suza13 17.04.2015.

    slavko linić druker stari nije odruka do kraja,ajde slavko potopi kukunamariku vladu budi drug daj nama krug

Komentiraj...
Vidi sve komentare