Pretragom doma oca Danijela Bezuka, mladića koji je iz ilegalnog oružja pucao u policajce ispred Vlade, policija je pronašla dvije puške s optičkim ciljnicima i prigušivačem te 1169 komada raznog streljiva.
Zbog toga su ga kazneno prijavili za nedopušteno posjedovanje oružja, za što mu prijeti do tri godine zatvora.
Hrvati su tijekom 13 godina kampanje “Manje oružja, manje tragedija”, koja još traje, policiji predali 5227 komada automatskog oružja, 320.290 rasprskavajućeg oružja, 5382 kg eksploziva, 9025 komada oružja koje građani smiju posjedovati (pištolji, revolveri, puške) te 5,5 milijuna streljiva različitih kalibara.
No gotovo svakodnevno svjedočimo da se kod pojedinaca pronalaze cijeli arsenali oružja te da se odbačene ručne bombe pronalaze u vrtićima. U MUP-u kažu kako nije moguće procijeniti koliko ilegalnog oružja građani još posjeduju. Kriminalist i stručnjak za sigurnost Željko Cvrtila smatra kako strože kazne ne bi pridonijele povratu oružja koje građani sad mogu policiji predati bez sankcija.
- Vlasti bi trebale razmisliti kako privoljeti ljude da ga vrate. Većina ga potječe iz Domovinskog rata, a dobar dio ljudi imao je negativna iskustva jer smo, nakon što je Hrvatska ostala bez oružja teritorijalne obrane, agresiju dočekali gotovo goloruki. Mnogi su tad prodali krave, konje ili aute kako bi se naoružali ili su oružje zarobili u ratu. Jedan od načina da se smanji količina ilegalnog oružja je da se otkupi po dobroj cijeni. To je jeftinije od ljudskih života. Drugi način mogao bi biti da čovjek koji vrati oružje zna da će, ako se nešto dogodi, imati pristup tom oružju. Znači da se, kad ga preda, drži na nekome mjestu, u skladištu, i da se točno zna čije je. Tako bi čovjek znao gdje je i da mu stoji na raspolaganju u slučaju potrebe i ne bi se osjećao goloruk. To je moje razmišljanje - zaključuje Cvrtila.
- Kriminalci i teroristi - Ilegalno oružje iz Hrvatske već godinama završava kod kriminalaca, a sve češće i kod raznih terorista diljem svijeta.
- Za ilegalno oružje do tri godine zatvora - Tko neovlašteno izrađuje, nabavlja, posjeduje, prodaje ili na drugi način sebi ili drugome pribavlja u posjed ilegalno vatreno oružje, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine, kaže zakon
- U 2019. osmero se raznijelo - Prema podacima MUP-a, lani je u 38 eksplozija poginulo devet ljudi, a osam ih se ubilo eksplozivnim sredstvom, uglavnom ilegalnim
- Četiri prekršaja dnevno - Tijekom prvih osam mjeseci 970 puta je prekršen Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana.
- Kalašnjikov kupio za 600 eura - Novinar Jutarnjeg lista u siječnju je u Karlovcu za 600 eura kupio kalašnjikov koji je predao policiji.