Danas normalno naplaćujemo participacije. Pacijenti čak ni ne gunđaju, a svi su rekli da će u ponedjeljak po policu dopunskog osiguranja, rekla je u subotu sestra na šalteru Doma zdravlja Zagreb-centar. Novi zakon o naplaćivanju participacija stupio je na snagu 1. siječnja, a prvog dana provedbe brojni liječnici obiteljske medicine odbijali su je naplaćivati. Objašnjavaju kako ne žele uzimati novac od već ionako siromašnih građana te pritom glumiti konduktere. Iako, prema nekim podacima, 1400 liječnika opće prakse u petak nije naplaćivalo participaciju, u subotu je situacija u Domovima zdravlja bila nešto drukčija te su se liječnici pridržali novog zakona. U Gradskim ljekarnama Zagreb također su naplaćivali participacije kao i u bolnici Sveti Duh.
- Mi nemamo nikakvih problema u provođenju novog zakona. Participaciju naplaćujemo 20 posto od pružene medicinske usluge već od prvih minuta 1. siječnja. Sve teče glatko, što možemo zahvaliti našem informatičkom sustavu - rekao je Mladen Bušić, ravnatelj bolnice Sveti Duh. Pacijenti, kažu, nisu negodovali te su kao i u Domovima zdravlja odlučili uzeti dopunsko osiguranje već u ponedjeljak. Đula Rušinović Sunara, predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata, kaže kako, u ovoj reformi, kao ni u prijašnjima, nije definiran status pacijenta.
- Ako nije definiran status pacijenata, ne možemo uopće govoriti o reformi - objasnila je Rušinović Sunara. Ministar zdravstva Darko Milinović na terenu se želio uvjeriti u provedbu svoje reforme. Otišao je, rekao je, po kapi Aqua maris u ljekarnu u Ilici. Participaciju nije platio jer se te kapi ne izdaju na recept. S farmakologinjom se raspriao te mu je, kaže, otkrila da od 20 ljudi 17 nije platilo participaciju jer su imali policu dopunskog osiguranja.