U Hrvatskoj čak 150.000 ljudi ima kroničnu bubrežnu bolest, a svi su oni u opasnosti da im se stanje pogorša.
Vodeći uzroci za nastajanje bubrežne bolesti su dijabetes i povišeni krvni tlak, što je često vezano uz debljinu, upozoravaju iz Hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju (HDNDT) povodom Svjetskog dana bubrega. Sve ovo nas vodi do poražavajućih podataka koji kažu da je Hrvatska po debljini na 8. mjestu od 28 članica Europske unije. Čak četvrtina građana Hrvatske u dobi između 45 i 72 godine je pretila, a posebno opasno zvuči podatak da se s pretilošću bori gotovo devet posto djece u Hrvatskoj.
Debljina pridonosi nastanku i napredovanju kronične bubrežne bolesti, upozoravaju naši nefrolozi, a ne otkrije li se na vrijeme, dovodi i do zatajenja bubrega. Jedino što tad preostaje su dijaliza i transplantacija. U Hrvatskoj se presadi 500 bubrega na godinu, no nažalost, mnogo bubrežnih bolesnika umre i prije nego što dočeka transplantaciju. To su najčešće komplikacije vezane uz srce i krvne žile. Uz povišen krvni tlak, jedan od glavnih znakova kronične bubrežne bolesti je i bubrežna anemija.
- Debljina, koja potiče razvoj bubrežne bolesti, nije samo estetski problem, nego ozbiljan javnozdravstveni problem koji može narušiti cjelokupno zdravlje i kvalitetu života. HDNDT namjerava provesti akcijski plan za rano otkrivanje bubrežne bolesti, čime će se znatno smanjiti sve negativne posljedice - ističe prof. dr. Mladen Knotek, predsjednik HDNDT-a.
Pazite na šećer u krvi i anemiju
Otkrivanje bolesti u ranoj fazi, sniženje tlaka i šećera u krvi te liječenje anemije povećavaju kvalitetu života bolesnika, kaže prof. dr. Mladen Knotek.