To je to što me zanima!

Liječnici obiteljske medicine objavili su upute za građane

Liječnici obiteljske medicine od ponedjeljka, 4. svibnja u ambulante vraćaju zdravstvene usluge u punom obujmu i sadržaju, no organizacijski ostaju u epidemijskom načinu rada
Vidi originalni članak

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine, (KoHOM) uoči početka drugog vala popuštanja mjera, poziva svoje pacijente da dolazak kod liječnika obiteljske medicine prethodno telefonski najave radi dogovora termina dolaska, stoji u priopćenju.

POGLEDAJTE VIDEO: Zdravstveni djelatnici u samoizolaciji zbog korone

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Maske i mjerenje temperature obavezne

Nošenje zaštitnih maski je obvezno, kao i dezinfekcija, mjerenje temperature te socijalna distanca koja se i nadalje mora strogo poštivati u čekaonicama i ambulantama. U prostoru čekaonice veličine četiri metra kvadratna, smije biti samo jedna osoba, a sveukupno nikad više od pet ljudi istovremeno.

Pregledi će biti organizirani u razmaku od 15-30 minuta uz predviđeno vrijeme za provjetravanje i dezinficiranje prostora između pacijenata.

Liječnici obiteljske medicine i dalje će osiguravati komunikacijsku s pacijentima i kolegama u sekundarnoj zdravstvenoj svim raspoloživim komunikacijskim kanalima koja su i tijekom epidemije bila vrlo učinkovita (telefon, e-mail, A5 uputnice, telefonska sekretarica).

KADROVSKI PROBLEMI Bolnice kreću s radom: Liste čekanja kao dobitak na lutriji

Bolesnici s kroničnim bolestima neće na konzilijarne preglede

Bolesnici s kroničnim bolestima, stabilnih kliničkih i laboratorijskih parametara, neće se upućivati na konzilijarne preglede u bolnicu, neovisno o prethodno zakazanim terminima ili preporukama konzilijarnih liječnika. Kronični bolesnici nadzirat će se redovito kroz patronažnu službu, provodit će samokontrole po njihovim preporukama te će se javljati izabranom liječniku prema dogovorenoj i zakazanoj dinamici.

Kronični bolesnici sa simptomima pogoršanja laboratorijskih ili kliničkih parametara, ali bez vitalnih ili potencijalno vitalno ugrožavajućih stanja, zbrinjavat će se putem e-konzultacija ako je to moguće ili će se za odgovarajući termin naručivati u sekundarnu zdravstvenu zaštitu sistemom on-line naručivanja, uz preporuku korištenja A5 uputnica.

U ponedjeljak počinje popuštanje nekih mjera, ali ne i normalan život i rad. Stoga preporučujemo i dalje sve važeće mjere opreza te napominjemo kako su dosadašnji dobri rezultati postignuti prvenstveno pravovremenim uvođenjem karantene.

„Normalan“ rad od ponedjeljka za nas liječnike obiteljske medicine znači ponašanje u skladu s epidemiološkim preporukama, s jasnim pravilima rada. Ne budu li i naši pacijenti toga svjesni u svakom trenutku, prijeti nam svima opasnost od povratka u izolaciju i karantenu što se, nadamo se, neće dogoditi. Zdravstveni sustav je bio pred kolapsom i bez koronavirusa stoga pozivamo pacijente na odgovorno ponašanje kojim će zaštiti sebe, svoje liječnike i ostalo medicinsko osoblje" poručuju iz KoHOM-a.

U ponedjeljak počinje reaktiviranje zdravstvenog sustava

U ponedjeljak počinje postupno reaktiviranje zdravstvenog sustava, koji je zbog pandemije koronavirusa bio usmjeren samo na zbrinjavanje hitnih pacijenata, te će se ponovno pokrenuti operativni programi i dijagnostičko-terapijski postupci koji su bili odgođeni od polovice ožujka.

PRIJETI KOLAPS SUSTAVA? Liste čekanja su udvostručene. Bolnice su u strahu od kolapsa

Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je da će liste čekanja biti ažurirane, a svi bolesnici bit će obaviješteni o novim terminima.

Boravak u bolnicama što kraći

Pojačat će se koordinacija s liječnicima primarne zaštite kako bi se predoperativna priprema pacijenata obavila tako da vrijeme boravka u bolnicama bude što kraće, kazao je Beroš.

Također će se osnažiti usluge kroz dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije te organizirati poliklinički rad kroz naručivanje pacijenata u točno određeno vrijeme, kako bi se smanjilo vrijeme provedeno u čekaonicama.

Radit će se u dvije smjene, od 8 do 20 sati, a po potrebi i vikendom, najavljuje ministar.

Najveća bolnička ustanova u Hrvatskoj, KBC Zagreb, pripremila se za normalizaciju rada u uvjetima pandemije, od ponedjeljka pacijente će pri ulasku čekati trijažni postupci i sve propisane epidemiološke mjere. 

OD PONEDJELJKA Objavili upute: Ovako će sada izgledati odlazak na masažu

"Povećali smo broj trijažnih kontejnera, kao i šatora za trijažu pacijenata, uz posebne šatore za eventualni smještaj pacijenata kako bi se u čekaonicama poštivala socijalna distanca", kaže pomoćnik ravnatelja KBC-a Zagreb Milivoj Novak.

Liste čekanja će se presložiti tako da pravo prvenstva imaju najteži pacijenti, a gdje god to bude moguće organizirat će se rad u smjenama i vikendom.

KBC Zagreb u potresu izgubio 403 postelje

Novak napominje da je KBC Zagreb u nedavnom potresu izgubio 403 bolničke postelje, tako da bolnica ima problema i s prostornim kapacitetom.

Unatoč tome, obradit će što je moguće više i u najkraćem roku pacijente u stacionaru, dnevnim bolnicama i specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Što se tiče ljudskih resursa, i dalje će u pričuvi biti osoblje starije od 60 godina i s kroničnim bolestima, a od 4. svibnja započet će sa serološkim testiranjima svih zaposlenika KBC-a Zagreb.

​Od ponedjeljka i splitska bolnica na lokalitetu Firule započinje s redovnim radom, medicinsko osoblje počet će kontaktirati pacijente koji su zbog koronavirusa izgubili svoje zakazane termine kako bi dogovorili nove.

Ravnatelj KBC-a Split Julije Meštrović najavljuje da će se pozivati pacijente prvenstveno prema listama čekanja, te prema prioritetima i stanjima hitnosti.

"Pacijenti će dobiti točno vrijeme dolaska i upute o higijenskim epidemiološkim mjerama. Radit ćemo u dvije smjene, subotom i nedjeljom, na svim slobodnim lokacijama - osim na Firulama i u našoj podružnici u Zagvozdu, kao i u Toplicama", kaže Meštrović.​

KBC Split ne može krenuti s kirurškim programom

Upozorava da splitska bolnica ne ​može aktivno krenuti s kirurškim programom sve dok se lokacija na Križinama, gdje su smješteni oboljeli od koronavirusa, ne otvori i za druge pacijente.

​"Zbog skučenosti prostora ne možemo obavljati operacije, već će se moći raditi samo ambulantno", rekao je Meštrović. 

Početkom pandemije koronavirusa preseljeni su svi pacijenti na Firule, a na Križinama je otvoren Respiracijsko-intenzivistički centar za liječenje od Covida-19.

Tamo je hospitaliziran i najveći broj uglavnom nepokretnih štićenika domova za starije, ponajviše Doma za starije i nemoćne osobe u Vukovarskoj ulici. Nažalost, u bolnici je do sada preminulo 14 korisnika doma u Vukovarskoj, a više od desetak ih je otpušteno iz bolnice i vraćeno u dom.

MINISTRICA DIVJAK 'U četvrtak točne upute o početku normalizacije nastave'

KBC Rijeka evaluirat će propuštene preglede ovisno o stupnju hitnosti, a pacijenti koji preglede nisu obavili tijekom ožujka i travnja rasporedit će se u dodatne termine u poslijepodnevnim satima i subotom.

Pacijenti se moraju točno pridržavati termina pregleda

Preporuča se ambulantni rad putem A5 uputnica, uz konzultacije elektroničkom poštom i izravnim telefonskim pozivima. Želimo postići stalnu komunikaciju i koordinaciju s liječnicima obiteljske medicine kako bi se izbjegla nepotrebna čekanja pacijenata na šalterima, poručuju iz KBC-a.

Radno vrijeme u polikliničko-konzilijarnoj djelatnosti i dijagnostici rasporedit će se u dvije smjene kako bi se smanjile gužve, a pacijenti će se naručivati u točno vrijeme uz obavezno pridržavanje termina pregleda.

Iz osječkog KBC-a najavili su da će o postupnom povratku regularnog oblika rada svi pacijenti biti na vrijeme obaviješteni.

"Što se tiče liste čekanja, postoje podatci o pacijentima koji su trebali biti na pojedinom pregledu, kontroli ili dijagnostičkoj obradi, i oni će se svakako poštivati", priopćilo je Ravnateljstvo osječkog KBC-a.

Pojedini pacijenti su se, nakon početka pandemije, sami javili kako bi otkazali svoje termine, a neke je kontaktirao KBC i obavijestio ih o odgodi. Na isti način bit će kontaktirani i obaviješteni o novim terminima, ističu u Ravnateljstvu KBC-a.

 

 

Idi na 24sata

Komentari 74

  • Savski babinjak 04.05.2020.

    Preko veza i vezica do doktora.Može i lova.Korupcija u porastu,država u rasulu.

  • zof 03.05.2020.

    Po ovom rasporedu bilo bi dobro da svaki roditelj kojemu se rodilo dijete odmah zatraži 10-15 uputnica. Kad dijete postane punoljetno, sigurno će doći na red za bar 2-3 uputnice.

  • Cipelcug 03.05.2020.

    Sve u svemu zlo se piše dobro biti neće. Kronični bolesnici će polako umirati jer neće dočekati preglede.

Komentiraj...
Vidi sve komentare