To je to što me zanima!

Svećenik (75) zaražen ebolom prebačen na liječenje u Madrid

Svećenik je iz Liberije stigao vojnim zrakoplovom uz jake mjere osiguranja i zaštite. S njim je stigla i časna koja je u karanteni. U Liberiji su proglasili izvanredno stanje
Vidi originalni članak

Španjolski svećenik Miguel Pajares (75) koji je ebolom zaražen u Liberiji prebačen je u četvrtak u Španjolsku. On je prva osoba zaražena tom bolešću koja je prebačena na liječenje u Europu. Doputovao je vojnim zrakoplovom i uz jake mjere osiguranja i zaštite prebačen je u bolnicu u Madridu. U karanteni je. Svećenik se zarazio dok je u bolnici liječio oboljele. S njim je u Španjolsku stigla i jedna časna sestra. Iako ona nije zaražena, nalazi se također u karanteni. O njima će se brinuti 12 medicinskih djelatnika u tri smjene i to u dijelu bolnice u kojem se ne nalaze drugi pacijenti. Svećenik je, tvrdi ravnatelj bolnice u Madridu, u stabilnom stanju te ne krvari što je inače znak uznapredovalog stupnja bolesti. Miguelov brat je medijima rekao da je zabrinut, ali je sretan što se njegov brat vratio u Španjolsku, piše Daily Mail. 

Liberija proglasila izvanredno stanje zbog epidemije ebole

Danas je u Liberiji objavljeno izvanredno stanje zbog suzbijanja epidemije ebole. Liberijska predsjednica Ellen Johnson-Sirleaf ustvrdila je da razmjeri epidemije prijete nacionalnoj sigurnosti. Jedna od mjera sigurnosti su i vojnici postavljeni na kontrolnim točkama u seoskim regijama Lofu, Bong, Cape Mount i Bomi, koji izoliraju zajednice teško pogođene bolešću i pronašli su stanovnike za koje se sumnja da su u kontaktu s oboljelima. Ta vojna operacija nazvana je "Bijeli štit". 

Zatvorena je i katolička bolnica Svetog Josipa u Liberiji zbog smrti njezinog ravnatelja zaraženog ebolom. Od smrtonosne bolesti umrlo je više od 60 zdravstvenih djelatnika, zaražene su i dvije časne sestre humanitarke, te španjolski svećenik Miguel Pajares (75).

Dvoje američkih državljana koji su primili eksperimentalni lijek se oporavljaju, pa su vodeći specijalisti za ebolu Peter Piot, David Heynam i Jeremy Ferrar pozvali Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da lijek primjeni na oboljele u Africi. Liberijska vlada objavila je da je spremna odobriti kliničke pokuse lijeka u zemlji, a Tarik Jašarević iz WHO je za BBC izjavio da i dalje postoje etička i sigurnosna pitanja o distribuciji lijeka u Africi. 

Američki predsjednik Barack Obama je kazao da se mora dopustiti da znanost vodi glavnu riječ u borbi protiv ove bolesti te da još ne postoje cjelovite informacije pomaže li eksperimentalni lijek.

Stručnjaci iz Svjetske zdravstvene organizacije sastat će se na dvodnevnom sastanku u Ženevi kako bi raspravili o idućim koracima u postupku suzbijanja epidemije. Tamo će odlučiti hoće li biti proglašeno izvanredno stanje u cijelom svijetu. Zbog straha od zaraze, veliki avio prijevoznici poput British Airwaysa i Emiratesa obustavili su letove u afričke zemlje pogođene epidemijom, a među njima su i Sierra Leone i Gvineja.

Idi na 24sata

Komentari 142

  • Lijepo vrijeme 10.08.2014.

    Gospodine oslobodi nas rata i različitih kuga kako na duhovnoj tako i na psihofizičkoj razini a svima onima koji se bore protiv ove bolesti daj snage, mudrosti i ljubav ali i da se što prije pronađe lijek!

  • denim4 08.08.2014.

    Svako malo neka nova pošast...najgore što ljudi sami sebe uništavaju

  • 07.08.2014.

    Ne bi me čudilo da je uzročnik bolesti ciljano "pušten" iz nekog od laboratorija. Sad još malo pa će vjerovatno preskupo cjepivo na tržište, odobreno po ubrzanoj proceduri. Onda će i lijek, koji garant imaju, po još skupljoj cijeni. Kad ovo zlo prođe pustiti će novo. Ljudska pohlepa nema granica.

Komentiraj...
Vidi sve komentare