Libanonski premijer Najib Mikati je izrazio nadu da će se uskoro postignuti primirje kako bi se okončale borbe između Izraela i proiranske šijitske milicije Hezbolah koje su potresle njegovu zemlju i dovele do straha od kopnene invazije. Međutim, nasilje ne prestaje. Izraelski zračni napadi su preko noći pogodili oko 75 ciljeva Hezbolaha u dolini Beka i na jugu Libanona, uključujući skladišta oružja i lansere projektila spremne za paljbu, objavila je u četvrtak izraelska vojska.
U najnovijem smrtonosnom napadu ubijeno je najmanje 23 Sirijaca, uglavnom žena i djece, kada je Izrael pogodio trokatnu zgradu u libanonskom gradu Younine preko noći, rekao je gradonačelnik Ali Qusas za Reuters. Oko 1,5 milijuna Sirijaca živi u Libanonu otkako su pobjegli od građanskog rata u matičnoj zemlji.
Sjedinjene Američke Države, Francuska, Britanija i još nekoliko saveznika pozvalo je na trenutačno primirje od 21 dana uzduž izraelsko-libanonske granice te su također izrazili podršku za sporazum o prekidu vatre u Gazi nakon intenzivnih rasprava u Ujedinjenim narodima u srijedu.
Mikati je pozdravio pozive na primirje, no rekao je da za njegovu implementaciju ključno hoće li se Izrael, koji premješta vojsku bliže Libanonu, zaista pridržavati međunarodnih rezolucija. Na pitanje može li se uskoro osigurati sporazum o prekidu vatre, Mikati je Reutersu rekao da se tomu nada.
Mikatijeva tehnička vlada uključuje ministre koje je izabrao Hezbolah, koji se smatra najmoćnijom političkom silom u zemlji.
Primirje bi se primjenjivalo na izraelsko-libanonsku "Plavu liniju", odnosno crtu razgraničenja između dviju zemalja, te bi strankama omogućilo da pregovaraju o potencijalnom diplomatskom rješenju sukoba, rekao je viši dužnosnik iz administracije američkog predsjednika Joe Bidena.
Jeanine Hennis-Plasschaert, specijalna koordinatorica UN-a za Libanon, u četvrtak je pozdravila poziv na trenutno primirje od 21 dana kako bi se omogućio uspjeh diplomacije.
Zračni napadi na Libanon
Izrael je svojim prioritetom učinio da sjeverna granica bude sigurna te da se tamo vrati oko 70.000 raseljenih stanovnika zbog gotovo svakodnevne razmjene vatre, koju je Hezbolah započeo prije godinu dana iz solidarnosti s palestinskom skupinom Hamas u Gazi.
Izrael je pojačao svoje zračne napade na Libanon u srijedu te su ubijene najmanje 72 osobe, prema Reutersovoj kompilaciji priopćenja libanonskog ministarstva zdravstva. Ministarstvo je ranije reklo da ima najmanje 223 ozlijeđenih.
Najžešći izraelski zračni napadi na Libanon u gotovo dva desetljeća su se naglo intenzivirali od ponedjeljka kada je više od 550 ljudi ubijeno u najsmrtonosnijem danu u Libanonu od kraja građanskog rata između 1975. i 1990.
Oko pola milijuna Libanonaca je pobjeglo iz svojih domova, a bolnice su prepune ranjenih. Do bombardiranja je došlo nakon prošlotjednih napada u kojima su pejdžeri i voki-tokiji eksplodirali diljem Libanona, pri čemu su poginuli deseci ljudi, a ranjene su tisuće.
Šef izraelske vojske je rekao da je kopnena ofenziva moguća, što je izazvalo strah od izbijanja šireg rata na Bliskom istoku. Hezbolah i Hamas su dio mreže oružanih skupina koje u regiji podupire Teheran.
Izraelska veleposlanik pri UN-u Danny Danon je novinarima prije sastanka Vijeća sigurnosti UN-a u srijedu rekao da će Izrael pozdraviti primirje te da preferira diplomatsko rješenje. Potom je Vijeću sigurnosti kazao da je Iran izvor nasilja u regiji i mir zahtijeva da se ta prijetnja ukloni.