"Uzrok eksplozije još uvijek nije utvrđen. Postoji mogućnost strane umiješanosti raketom, bombom ili nečim drugim", kazao je predsjednik Michel Aoun.
Rekao je i da će se pokušati utvrditi da li je do eksplozije došlo zbog nemara ili se radi o nesretnom slučaju. Ranije je predsjednik potvrdio da je visoko eksplozivni materijal godinama bio uskladišten u luci u neadekvatnim uvjetima, bez zaštitnih mjera.
POGLEDAJTE VIDEO: Protuvladini prosvjedi u Bejrutu, policija ih tjerala suzavcem
Prvi rezultati istrage su, rekao je neimenovani izvor, ukazivali na nemar.
SAD je rekao da ne isključuje napad, a Izrael je odmah nakon događaja objavio da nema ništa s eksplozijom u bejrutskoj luci, negirajući bilo kakvu ulogu u razornoj eksploziji u kojoj je poginulo 154 ljudi, a oko 5000 je ozlijeđeno.
Materijalna šteta koju je prouzročila eksplozija seizmičkih razmjera, uključujući tu i poslovne gubitke koji će uslijediti u postojećoj situaciji, mogli bi narasti do 15 milijardi američkih dolara.
Gospodarstvo Libanona prolazi kroz tešku krizu, valuta je u slobodnom padu, dugovi ne prestaju rastu, a Libanonci još od listopada prošle godine prosvjeduju protiv političke kaste i okrivljuju ih za loše upravljanje zemljom i državnu korupciju koja ne jenjava više desetljeća.
Na prosvjed su izašli i jučer tijekom posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i zatražili od njega da im pomogne da se "oslobode sadašnje vlasti i Hezbolaha", proiranskog šijitskog pokreta.
Vlada Hasana Diaba, formirana u siječnju 2020. i predstavljena kao kabinet tehnokrata, na udaru je kritika da je podređena stranci predsjednika Michela Aouna, Slobodnom domoljubnom pokretu, i njegovom neuništivom savezniku Hezbolahu (Božja stranka).