Saborski zastupnici cijeli dan raspravljaju o izmjenama Izbornog zakonodavstva, iako je glavna tema u hodnicima bio lex Čačić.
Peđa Grbin (SDP) prijepodne je predstavio amandman koji je postao sastavni dio Zakona kojim se pravomoćno osuđeni za kaznena djela sa zatvorskom kaznom u trajanju duljem od 6 mjeseci neće moći kandidirati dok ne proteknu rokovi rehabilitacije, no iz Bruxellesa je premijer poručio da u njegovoj izradi nije sudjelovao te da se zabrana kandidiranja treba ograničiti na teška, ozbiljna kaznena djela. No, u SDP-u do kasno poslijepodne nije bilo moguće doznati hoće li se ta odredba mijenjati.
Prema saborskom Poslovniku predlagatelj, ako se većina nazočnih zastupnika složi, može podnijeti amandman na konačni prijedlog Zakona tijekom odlučivanja o podnesenim amandmanima na sjednici. O tim amandmanima moguća je rasprava po klubovima.
'Ne bi se trebali opterećivati amandmanom'
Sabor bi u petak trebao glasovati o predloženim izmjenama Izbornog zakonodavstva s obzirom da je rok za njegovo donošenje 15. veljače. No s obzirom na cijelu situaciju, od pojedinih zastupnika, neslužbeno se po hodnicima moglo čuti kako bi najbolje bilo da se Zakon povuče.
Nansi Tireli (Laburisti) izjavila je da se ne bi trebali opterećivati sa amandmanom SDP-a s obzirom na izjave premijera.
- To je njegova izjava, poruka iz Bruxellesa, nije bio upoznat barem po onome što piše s izradom ovog amandmana koji nam je došao na klupe, tako da se evo čekajmo još do kraja rasprave ja se nadam da će doći još kakav amandman pa ćemo onda nakon tog drugog nastaviti o onome što u njemu piše - izjavila je.
'Grbin je valjda radio iza leđa'
I Josip Borić (HDZ) osvrnuo se na izjavu Zorana Milanovića iz Bruxellesa:
- Izjava premijera upućuje na to da je gospodin Peđa Grbin valjda radio nešto iza leđa. Znači jer kada sam premijer kaže: "Moram priznati da nisam sudjelovao u tome u detaljima. Pogledat ćemo o čemu se radi, to niti je cilj, a neće vjerojatno biti ni posljedica ukoliko se donosi Zakon prema kojem se ljudi pravomoćno osuđeni za određena kaznena djela neće moći kandidirati na parlamentarnim izborima onda to svakako treba ograničiti na teška, ozbiljna kaznena djela iz nekog kataloga, ne za svako kazneno djelo i ne za svaku kaznu veću od 6 mjeseci. Evo i sada mi u Saboru dovodimo u pitanje o čemu danas uopće raspravljamo. Znači oni sada shvaćaju da su očito napravili određenu grešku koja će u javnosti možda odjeknuti na krivi način i pokušavaju se ispraviti. Kažu Zakon je u proceduri, možda dođe još jedan amandman na amandman SDP-a.
- Vjerojatno će i doći - ustvrdio je Borić.
Treba napraviti specifikaciju djela
Silvano Hrelja (HSU) je mišljenja je da bi trebalo napraviti specifikaciju djela. Predlagatelja, Klub SDP-a pozvao je da ako ima volje da prihvate argumente i to učine.
- U suprotnom griješimo dušu ili možemo biti optuženi da nekog isključujemo iz izbornog procesa - rekao je.
Stazić se obrušio na HDZ
Nenad Stazić (SDP) i ovu priliku je iskoristio da se obračuna s HDZ-om. Pobrojao je da je HDZ stranka koja se zalaže za preferencijalno glasovanje, ali neće glasati za Zakon koji to preferencijalno glasanje omogućuje. Zalažu se za ravnopravnost spolova, ali neće glasati za Izborni zakon koji tu ravnopravnost spolova uvodi. HDZ je prva stranka koja je imala ženu predsjednicu stranke pa je zbog toga tu predsjednicu stranke potjerala iz stranke čim je prvi puta ugrabila priliku za to. HDZ je stranka koja se snažno zalaže za borbu protiv korupcije pa je zato jedina u povijesti Hrvatske države koja je za sada nepravomoćno na sudu osuđena zbog korupcije.
- Predlažem da se u ovom Izbornom zakonodavstvu, osim da se zabrani kandidiranje onima koji su osuđeni za koruptivna djela jer su iskoristili Hrvatsku državu za pljačku za vlastito bogaćenje, zabrani i kandidiranje strankama koje su pravomoćno osuđene za koruptivna djela - predložio je Stazić.
Mlakar uzvratio Staziću
Replicirao mu je Davorin Mlakar (HDZ) ističući da su demokratski dosezi za koje se Stazić zalaže javnosti dobro poznati.
- Voljan sam nakon sjednice pomoći vam da shvatite, a vi možda hoćete to što ste deklarirali u svojim izjavama, ali ne znate to u Zakon napisati. Zbog toga HDZ se zalaže za preferencijske glasove, ali ne na način kako ste vi napisali Zakon jer je on loš ili želite da vam kažem nepismen - rekao je.
Na prozivke da je HDZ izbacio svoju predsjednicu iz stranke čim je za to dobio priliku je uzvratio:
- Što se tiče činjenice da je HDZ imao predsjednicu vlade nažalost ne možete ju pobiti. Kako je ona završila, to nije pitanje činjenice što je bila predsjednica vlade. Ali sada biste vi željeli da vam ja govorim o slučaju Mirele Holy koju je vaša stranka izbacila van, to bila prizemna rasprava i ne želim vam nabrajati vaše slučajeve iz javnosti jer ono što ste radili u tri godine mandata tek će doći na vidjelo, a onda ćemo razgovarati kome bi trebalo zabraniti javno djelovanje. Međutim prošla su vremena kada ste vi to mogli raditi. Neće biti više prilike - zaključio je.