To je to što me zanima!

Lex AP nije u skladu s krovnim europskim zakonom? 'Ako je tomu tako, to će se mijenjati'

Lex AP je u kontrastu s EMFA-om, krovnim zakonom koji je na glasanju bio jučer u Europskom parlamentu. Posljedice nepoštivanja EU zakona su velike pa će tako tek doneseni Lex AP možda ubrzo trebati mijenjati
Vidi originalni članak

Sabor je danas i službeno raspušten, a prije toga se glasalo o nizu zakona. Među ostalim, izglasan je i kontroverzni Lex AP.

Nakon posljednjeg zasjedanja u Saboru prije izbora, zastupnici su davali izjave medijima, a ispred HDZ-a pred novinare su stali Željko Reiner, Nikola Mažar te Josip Borić.

Važno za donošenje Lex AP-a je i jučerašnje donošenje EMFA-e, zakona na razini Europske unije koji štiti neovisnost medija od političkog i privatnog utjecaja. Lex AP, po svemu sudeći, nije u skladu s tim europskim zakonom pa će se tek doneseni zakon moguće vrlo brzo morati prilagođavati europskom zakonodavstvu.

PROŠAO LEX AP 77 ruku za, 60 protiv: Oni su u Saboru bili za Lex AP. Može li zakon pasti na Ustavnom sudu?

Riječ je o članku 4 koji kaže da se novinare, urednike i njihove članove obitelji ne može privesti, sankcionirati, presretati, nadzirati, pretraživati ili im zaplijeniti elektroniku, pretraživati nekretnine u kojima žive i redakcije ukoliko novinari odbiju odati svoj izvor, osim ako to ne zahtjeva javni interes po članku 52 ugovora o Europskoj uniji. Svaka država članica će dobiti 15 mjeseci da implementira EMFA-u i prilagodi svoje zakone. 

- Prije svega, izmjene Kaznenog zakona su u cilju zaštite ustavnih prava svih građanki i građana, zaštite prava na pravično suđenje, zaštite presumpcije nevinosti, zaštite probitaka kaznenog postupka, zaštite žrtve kaznenog postupka. Mi smo za razliku od drugih država EU napravili dodatni iskorak - rekao je HDZ-ov Nikola Mažar.

EMFA HDZ-ovi zastupnici u Europskom parlamentu glasali za krovni zakon koji ruši Lex Ap

- Uvjeren sam da je zaštita novinara na najvišoj razini, a ukoliko se bude nešto i trebao nešto mijenjati što je u interesu novinara to će se onda mijenjati - dodao je Mažar.

POGLEDAJTE VIDEO:

Idi na 24sata

Komentari 35

  • viktor.matic 14.03.2024.

    Ako zaista narusava europske standarde, onda je nuzno da se to promijeni. Ne smijemo ignorirati propise i pravila koja su postavljena kao garancija demokracije. ?

  • dkasun 14.03.2024.

    Ako se pokaze da Lex AP nije u skladu s krovnim europskim zakonom, onda definitivno treba razmisliti o promjenama. Vazno je postivati pravila i standarde Europske unije. ?

  • ilmare 14.03.2024.

    Tek izglasan zakon LexAP će morati ispravljati/mijenjati jer nije u skladu sa krovnim EU zakonima. A jedva ću ga "sklepali"...

Komentiraj...
Vidi sve komentare