Najopasniji kriminalci u zemlji, smješteni su u najsigurnijem zatvoru - Kaznionici u Lepoglavi. U zatvoru ih je 731, a u prosjeku su osuđeni na kazne u trajanju od 11 i pol godina zatvora. Riječ je o ubojicama, ratnim zločincima, dilerima, silovateljima, pedofilima...
Njih 129 uključeno je u tretman za ovisnike o drogama. Na supstitucijskoj su terapiji suboksonom, metadonom ili buprenorfinom koje propisuje liječnik psihijatar.
Tijekom odsluženja kazne zatvorenicima je na raspolaganju knjižnica s 10.752 naslova. Najčešće posuđuju krimiće i trilere.
Mogu se baviti i sportom
Onima kojima čitanje nije najomiljenija razbibriga na raspolaganju stoje dvije teretane. U slobodno vrijeme mogu igrati nogomet (imaju i klub NK Sačekuša), košarku, boksati, boćati, igrati stolni tenis, šah te elektronički pikado. Tijekom godine održavaju se i prigodni turniri u pojedinim sportskim kategorijama. Osim što se mogu baviti sportom, zatvorenici vrijeme mogu kratiti u informatičkoj radionici, novinarskoj sekciji, radionici rezbarija i intarzije, likovnoj radionici i u povrtlarskoj sekciji. Njih 25 sudjeluje u radu duhovnih radionica u kojima proučavaju nauk Isusa Krista i Bibliju.
Dio zatvorenika, njih 323, radi tijekom izdržavanja kazne. Dio da im prođe vrijeme, a neki i da zarade koju kunu. Od naknade za rad zatvorenika 30 posto odvaja se kao obvezna ušteđevina, a na zahtjev zatvorenika upravitelj kaznionice može odobriti da se dio ili cijeli iznos upotrijebi. Ostalim dijelom naknade zatvorenik slobodno raspolaže u skladu s odredbama kućnog reda.
Novac se nalazi na osobnom računu zatvorenika s kojeg može potrošiti 150 kuna na dan - iznos u visini dnevnice državnog službenika. Zatvorenik može kupovati u prodavaonici koja se nalazi u kaznionici tako da predoči identifikacijsku iskaznicu ili telefonske impulse za razgovor s osobama upisanim u njihove telefonske kartice.
Najtraženiji naslovi u Lepoglavi
Najtraženiji pet najposuđivanijih knjiga u lepoglavskoj kaznionici su: “Kobna pogreška” Williama Lashnera, “Paranoja” Josepha Findera, “Zaljev tamnih voda” Jamesa W. Halla, “Anđeo smrti” Johna Blehma i “Samo jedan pogled” Harlana Cobena.