Nismo više sigurni što misliti, samo se nadamo da će ministrica napokon reagirati, kaže Mateo Štrbić, član Studentskog zbora Hrvatskih studija.
Prošlo je godinu dana otkako je Sveučilište u Zagrebu Hrvatske studije promijenilo status iz sveučilišnog centra u, dotad na zagrebačkom Sveučilištu nikad u praksi primijenjen, model sveučilišnog odjela. Iako su i studenti i profesori to priželjkivali, status fakulteta Studiji nisu dobili. Sveučilište je tada imenovalo privremena upravna tijela. Šestero nastavnika Hrvatskih studija prije nekoliko dana obratilo se javnosti s pismom u kojem tvrde kako je 18. siječnja istekao mandat članovima Znanstveno-nastavnog vijeća i ostalim privremenim tijelima, koja, napominju profesori, nisu ispunila svoje zadaće.
- Smatramo da je na Hrvatskim studijima stanje "pravnog vakuuma’"i da nijedno imenovano tijelo nema legalitet niti legitimitet vođenja i upravljanja ustanovom - poručili su u pismu.
S njima se slaže i Studentski zbor, koji tvrdi kako pokušava pronaći izlaz iz pravnog kaosa u kojem se nalazi njihovo visoko učilište.
- Trenutno je Studentski zbor jedino legitimno tijelo - smatra Štrbić. Članove Studentskog zbora izabrali su studenti na izborima prošle godine i njihov mandat traje do rujna 2019.
Profesor Mario Grčević, međutim, smatra kako mandat privremenih tijela nije "vremenski ograničen" te kako je on i dalje pročelnik Studija.
- Sva tijela Hrvatskih studija imaju punu legitimnost i legalnost. U Odluci Senata Sveučilišta ne stoji rok na koji su tijela Hrvatskih studija imenovana, pa ni da im je mandat godinu dana. Određen je rok samo u odnosu na jedan od određenih poslova, kao što je predlaganje pravilnika, a ne u odnosu na mandat - rekao nam je Grčević. Smatra kako privremena tijela mogu funkcionirati do opoziva, odnosno do uspostave stalnih tijela prema Pravilniku i ustroju i djelovanju Hrvatskih studija koji ta tijela sama trebaju predložiti. Ne objašnjava koliko bi "privremenost" trebala potrajati".
- Pravilnik još nismo predložili zato što prije toga treba stvoriti potrebne organizacijske uvjete. Uprava Hrvatskih studija radi na tom zajedno i koordinirano s upravom Sveučilišta. Napravili smo velike iskorake i reformske zahvate pod teškim uvjetima i nije točno da ne odrađujemo očekivane zadatke - poručio je Grčević. Što o svemu misli Sveučilište nismo uspjeli doznati jer na naše upite nisu odgovarali. Rektor Damir Boras također je bio nedostupan.
- To je samo jedna u nizu ilegalnih događanja na Hrvatskim studijima i samo se pitamo dokle će sve ovo ići - napominje Štrbić iz Studentskog zbora.
Profesor Pavel Gregorić kaže da u odluci o imenovanju ne stoji nikakav rok na koji se imenuju privremena tijela, no u njoj nadređenoj odluci o promjeni statusa Hrvatskih studija u odjel stoji da su u roku godine dana ta tijela dužna dostaviti nužne pravilnike.
- U ovoj godini dana nisu napravili ni dio svog posla - poručuje Gregorić, koji misli kako pravno gledano privremena tijela još uvijek postoje.
- S obzirom da nikome nije stalo ni do propisa ni do dobrih akademskih običaja, situacija se može produljiti neodređeno dugo - smatra Gregorić. Dodaje kako su studiji u tako lošoj poziciji kako im više ništa ne može naštetiti.
- Hrvatski studiji su već eutanazirana ustanova - zaključuje profesor s doktoratom Sveučilišta Oxford, koji je zbog situacije na Hrvatskim studijima dao otkaz.
Nedavno je, podsjećamo, otkriveno i kako je uprava Hrvatskih studija, bez navođenja izvora, dijelove Strateškog programa znanstvenih istraživanja prepisala iz Strategije Fakulteta političkih znanosti i s portala" Vjera i djela". Grčević priznaje kako je bilo određenih propusta.
- Riječ je o pogrešci zbog koje sam se ispričao dekanici Fakulteta političkih znanosti i koju ćemo ispraviti te dorađenu inačicu Strateškoga programa uputiti u daljnju proceduru - zaključio je Grčević.