To je to što me zanima!

Lani u Hrvatskoj u 75 nesreća na željezničkim prugama poginulo dvoje ljudi, krivi bili vozači auta

Na sve sudionike u prometu apelira se da uspore i zaustave se u blizini pruge, čak i ako negdje kasne, stoji u priopćenju HŽ Infrastrukture.
Vidi originalni članak

Lani se u Hrvatskoj dogodilo 75 nesreća na željezničkim prugama, od čega 30 na prijelazima, poginule su dvije osobe, a devetnaestero ih je ozlijeđeno, istaknuto je u četvrtak na obilježavanju 16. Međunarodnog dana svjesnosti o opasnostima na željezničko-cestovnim prijelazima.

Uzrok svih tih nesreća bila je nepažnja vozača cestovnih vozila, a da je to najčešći uzrok nesreća potvrđuje i svjetska statistika, istaknuto je na obilježavanju tog Međunarodnog dana (ILCAD – International Level Crossing Awareness Day) koji je pod sloganom "Pazi, vlak! On ne može stati u sekundi, ali tvoj život može!" održan na željezničko-cestovnome prijelazu Veliko Trgovišće.

"Primjerice, strojovođi treba do 1500 metara da zaustavi vlak kada na pruzi uoči osobu ili automobil. U skladu s time uvijek je potreban oprez i poštivati propise jer ništa nije bitnije od ljudskih života", kazao je član uprave HŽ Infrastrukture Subhi Tawfiq.

Na sve sudionike u prometu apelira se da uspore i zaustave se u blizini pruge, čak i ako negdje kasne, stoji u priopćenju HŽ Infrastrukture.

U suradnji s Policijskom upravom krapinsko-zagorskom održana je edukativno-preventivna akcija HŽ Infrastrukture "Vlak je uvijek brži". Zbog blizine osnovne škole, čiji učenici svakodnevno prelaze prugu, akcija je ove godine istodobno održana u obližnjoj Osnovnoj školi Veliko Trgovišće. 

Tom je prilikom upozoreno da je strogo zabranjeno igrati se na pruzi i uz prugu, na mostovima kojima prolazi pruga kao i penjati se na vagone i stupove kontaktne mreže. 

Opasno je po život kretati se uz prugu ili preko pruge sa slušalicama u ušima ili s mobitelom u ruci, a prije prelaska preko željezničke pruge obavezno treba stati i uz poštivanje prometnih znakova i prometne signalizacije prugu prijeći tek kada ne prijeti opasnost.

Ako je polubranik spušten, treba pričekati da se on podigne, a ako polubranika na željezničko-cestovnome prijelazu nema, treba dobro promotriti oko sebe i uvjeriti se u to da vlak ne nailazi. 

U sklopu akcije apeliralo se na prelazak preko pruge samo na obilježenim mjestima te je istaknuta stroga zabrana kretanja po kolosijeku ili po stazama neposredno uz kolosijeke kao i bacanje kamenje na vlakove koji prolaze prugom.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • DENDEERI 06.06.2024.

    Mnogi prelazi pruge preko  ceste su nepregledni i nezaštičeni desetlječima   ..večinoma na istim prelazima su nesreže ali firme ne poduzimaju ništa za  zastitu ostalih sudionika ..mišljenja sam da željeznički i cestovno sudionici  jednasko su krivi za nesreće

  • 06.06.2024.

    Između Kučana i Zbelave bi trebalo signalizaciju i rampu stavit, neznam šta se čeka da neko pogine.

Komentiraj...
Vidi sve komentare