Saborski zastupnici u srijedu su raspravljali o Zakonu o promicanju čistih i energetsko učinkovitih vozila u cestovnom prijevozu, kojim se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s europskim. Laburist Mladen Novak Zakon je nazvao svetom vodicom.
- Zakon koji niti šteti, ali iskreno rečeno baš ni ne koristi. Nema svrhe od ovog Zakona jer Zakon nema ni prekršajnih kaznenih odredbi. Ne vidim smisao. U našem narodu je uobičajen izraz za ovakve stvari sveta vodica - rekao je Novak.
O tom zakonu raspravljaju po hitnom postupku. Zakonom se među ostalim propisuje obveza naručitelja u postupku javne nabave i prijevoznika u javnom linijskom prijevozu da pri kupnji cestovnih motornih vozila uzmu u obzir energetske učinke i utjecaj na okoliš tijekom radnog vijeka vozila. To uključuje i potrošnju energije te emisiju ugljikovog dioksida (CO2) i drugih onečišćivača.
Sumrak: Na što ćete u slučaju nepogode mazati kokošju paštetu?
U saborskoj raspravi o izmjenama zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave, Đurđica Sumrak (HDZ) se u nekoliko svojih replika dotaknula natječaja Ministarstva gospodarstva kojim se nabavlja čak 40 tona kokošje paštete po cijeni od 7,7 kuna. Za to će iz proračuna izdvojiti 2,2 milijuna kuna.
Ustvrdila je da je ta cijena uzeta jer je istekao rok trajanja. Upitala je tko je to kontrolirao, uvjerena da država sigurno nije. Sumrak je ustvrdila i da gladni, ljudi bez posla čekaju konačno "malo da se zatrese" ne bi li prije roka isteka trajanja te kokošje paštete dobili nešto za pojesti. U robnim zalihama u slučaju neke nepogode, koliko joj je poznato, nikada se nisu nabavljale paštete i baš kokošje koje su, kaže, sumnjive kvalitete. U dućanu je provjerila i da pakiranje od 140 grama stoji oko 6,6 kuna, a ovdje se 40 tona kupuje po 7,7 kuna.
- Pitam vas ja, u slučaju nepogode, ma na što ćete vi mazati tu paštetu, na što? Pa pašteta se nikada za to ne meće. Što niste uzeli med, marmeladu? Npr. med da, med još daje energiju, nešto, a što pašteta daje? Zarazne bolesti. E pa to je loše. Imali ste dogovor s proizvođačem te kokošje paštete i tih 40 tona da on skloni sa svog skladišta i da ga vi prebacite u drugo, a onda Bog zna gdje će to sve skupa završiti. Eto to vam je to što se tiče vaše kokošje paštete- ustvrdila je Sumrak.
Problematična joj je i nabava 271 automobila, ali i pametnih telefona. Podsjetila je da se HDZ-ova Vlada u prošlom mandatu izrazito se borila protiv korupcije i donijela zakon o objedinjenoj javnoj nabavi. Tvrdi da je borba protiv korupcije nestala 2012. kad je došla koalicijska vlast. Odgovorio joj je Alen Leverić, zamjenik ministar gospodarstva, napominjući da je natječaj objavljen 19. rujna u Narodnim novinama te se s toga ne može znati koje su paštete i koje kvalitete. Podsjetio je da je ove godine kroz šest natječaja naručeno 10.000 kilograma jaja u prahu, 40.000 kilograma brašna, 20.000 litara ulja, kukuruz, pšenica.