To je to što me zanima!

Kujundžić predstavio zakone: 'Objedinit ćemo hitni prijem'

Kad pacijent dolazi prvo ide u hitnu županijsku odnosno gradsku, a potom se po indikaciji prebace u bolničku, ide prema kardiolog u neurologa ako je sumnja na neku ozbiljnu bolest ili da se vraća kući, objasnio je
Vidi originalni članak

Vlada je u saborsku proceduru uputila zdravstvene zakone. Zakon o zdravstvenoj zaštiti, navodi resorni ministar, unaprjeđuje primarna zdravstvena zaštita.

Nakon tragične smrti mladića u Zaprešiću, koja je senzibilizirala javnost, Vlada je odlučila urediti sustav u kojem su uočene slabosti. Tako u budućnosti objedinjeni hitni bolnički prijam, županijska ili gradska hitna i liječnici u domovima zdravlja neće više biti odvojena kategorija, kazao je ministar Milan Kujundžić. 

POGLEDAJTE VIDEO: 

- Vrijednost zakona je što sada možemo integrirati objedinjeni bolnički hitni prijem, županijsko odnosno gradsku hitnu i liječnika iz domova zdravlja i koncesionare. To će omogućiti da zapravo na jednome mjestu, vrata do vrata, bit će ordinacija hitne županijske odnosno gradske i objedinjeni hitni prijam. Kad pacijent dolazi prvo ide u hitnu županijsku odnosno gradsku, a potom se po indikaciji prebace u bolničku, ide prema kardiolog u neurologa ako je sumnja na neku ozbiljnu bolest ili da se vraća kući - naveo je ministar. 

Naveo je kako se trenutno oko 97% hitnih intervencija obavlja se u bolničkoj hitnoj. Novim prijedlogom zakona, kaže, imat ćemo bolju iskorištenost cijele hitne, a istovremeno će po potrebi pet ili sedam timova s liječnicima moći izjuriti na teren, a da pri tome hitna neće biti ugrožena.

Svi moraju dežurati 

Kujundžić je naveo i kako je zakonom propisano da svi, koji su u sustavu i imaju ugovor s HZZO-om moraju dežurati. 

- Do sada su brojni liječnici koncesionari ili zakupci odbijali dežurati. Sada svatko mora dežurati kako bismo priskrbili što kvalitetniju zdravstvenu skrb diljem Hrvatske. Time ćemo riješiti problem da nema tko dežurati - izvijestio je. 

NEMA IZGLASAVANJA POVJERENJA Odbijen prijedlog oporbe: 'Oni su pokazali da slabije razumiju'

Predloženi zakon predviđa i povezivanje bolnica. Do sada je navodi Kujundžić povezano njih 12 i za nula kuna se otvorilo između 200 i 250 kreveta za palijativno liječenje i produženo liječenje.  

- Ako netko operira ili neki postupak radi jednom tjedno ili tri puta mjesečno on sigurno ga ne može raditi jednako dobro kao oni koji ga radi svaki dan jedno ili više puta. S druge strane na 20 kilometara udaljenosti uistinu nema smisla da imamo dvije ortopedije, urologije ili neurologije - kazao je ministar. 

Nagrade za radnike 

Zakon otvara mogućnost da se u domovima zdravlja mogu organizirati sve specijalističke službe, kako bi ih se više približe pacijentima, a ne da pacijenti moraju putovati 30, 50 ili 70 kilometara do pojedinog specijaliste.

Zakon predviđa nagrađivanje za natprosječne rezultate rada zdravstvenih radnika. Smanjuje se broj agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, prema odluci od 2. kolovoza 2018. godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo preuzima poslove Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu, Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping te Ureda za suzbijanje zlouporabe droga, a Hrvatski zavod za hitnu medicinu poslove Hrvatskog zavoda za telemedicinu.

Novi sustav određivanja cijena lijekova 

Zakon o lijekovima mijenja se tako da se uspostavlja novi sustav određivanja cijena lijekova na recept. Tako će najvišu dozvoljenu cijenu određivati Agencija za lijekove i medicinske proizvode i redovito ih objavljivati na svojim stranicama. 

- Veledrogerije s HZZO-om će dogovarati isporuku lijeka, a tu postoji mogućnost da ga da po nižoj cijeni - kazao je ministar.   

Istodobno bi se Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje omogućilo povoljnije ugovaranje cijena lijekova s nositeljima odobrenja za skupe inovativne lijekove, a time i uvrštavanje novih lijekova na listu lijekova Zavoda, koji bi postali dostupniji pacijentima.

Zdravstvenim ustanovama u Hrvatskoj omogućila bi se, u slučaju potrebe, nabava i kupovina lijeka koji nije stavljen na listu lijekova Zavoda po definiranoj cijeni koja ne smije biti veća od najviše dozvoljene cijene lijeka izračunate od strane Agencije.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • bajica1009 04.10.2018.

    Kako nam stoji struka pokazuje ovaj diletant i sponzoruša još sponzora da uhvate za jaja odlepršao bi sam na studijsko putovanje.

  • škver 04.10.2018.

    Ministre doraditi Nacionalni program borbe protiv raka. Uvesti redovni ultrazvuk dojki za žene i kolonoskopiju za sve tko želi.

  • Demetra 04.10.2018.

    Što ovo znači? "ide prema kardiolog u neurologa"

Komentiraj...
Vidi sve komentare